Umizgi, kokieteria, absztyfikant? Co łączy te słowa? Wspólny mianownik!

A może szoferak, ferajna albo galantyna? Właśnie ruszyła strona internetowa www.wspolnymianownik.pl, na której znane osoby opowiadają o słowach bardzo przez siebie lubianych, a powoli wychodzących z powszechnego użycia. Wszyscy internauci, którzy mają chęć uratować jakieś słowo od zapomnienia, mogą wziąć udziału konkursie dziennikarsko-fotograficznym.

 

– Pomysł na projekt podsunął nam mój dziadek. Kilka miesięcy temu, w specjalnym zeszycie, zaczął spisywać zwroty i powiedzenia, do których ma duży sentyment, a których właściwie nikt już nie używa w zwykłych rozmowach. Okazało się, że te zapiski to świetny punkt wyjścia do opowieści o ważnych dla niego ludziach, zdarzeniach i miejscach, a także do dyskusji o zmianach zachodzących wokół nas każdego dnia – mówi Anna Błaszkiewicz ze Stowarzyszenia Dziennikarzy i Dokumentalistów Koncentrat, które realizuje projekt „Wspólny mianownik”.

 

Do rozmów o słowach lubianych – zapominanych udało się już namówić m.in. Marcina Prokopa, Katarzynę Grocholę, Michała Olszańskiego, Paulinę Holtz, Annę Popek, Wojciecha Jagielskiego, Adę Fijał, Teresę Lipowską, Annę Kerth, Roberta Sowę i Mamadou Dioufa. Krótkie opowieści, ilustrowane portretowymi zdjęciami autorstwa Jacka Łagowskiego, sukcesywnie są umieszczane na: www.wspolnymianownik.pl. Tu także będzie można przeczytać ciekawe wywiady z ekspertami – na początek polecamy rozmowę z prof. Małgorzatą Marcjanik, specjalistką od językowej grzeczności, i z prof. Włodzimierzem Gruszczyńskim, językoznawcą.

 

Stowarzyszenie Koncentrat zachęca też wszystkich internautów do udziału w konkursie. Wystarczy porozmawiać z kimś z rodziny, przyjaciół albo znajomych, spisać jego historię o ulubionym, ale wychodzącym już z użycia słowie i zrobić mu zdjęcie z kartką, na której to słowo będzie napisane. Prace można przysyłać do 22 listopada 2012 r. na adres: konkurs.koncentrat@gmail.com. Do wygrania są czytniki książek elektronicznych, gry i książki. Wszystkie szczegóły i regulamin konkursu można znaleźć na stronie: www.wspolnymianownik.pl.

 

W ramach projektu odbywają się także bezpłatne warsztaty dziennikarsko-pisarskie dla gimnazjalistów i szkolenia dla bibliotekarzy, którzy chcą prowadzić projekty edukacyjno – kulturalne, szczególnie dotyczące promocji języka polskiego.

 

Projekt Stowarzyszenia Dziennikarzy i Dokumentalistów Koncentrat został dofinansowany ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu „Promocja języka polskiego”, który towarzyszy kampanii społeczno-edukacyjnej „Ojczysty – dodaj do ulubionych”. Patronat nad projektem objął portal xiegarnia.pl i Stowarzyszenie EBIB, wsparcia organizatorom udzielają także: Stowarzyszenie Fotoreporterów oraz wydawnictwa: W.A.B., Czarna Owca, Egmont i firma Granna.

 

 

 

 

Źródło: mat. pras.

Projekt i wykonanie: Mehowmy