Ulotne chwile łapię jak fotki

Ponieważ wakacje trwają bardzo krótko, to jak najdłużej chcemy zatrzymać je w pamięci. Z naszych podróży przywozimy różne pamiątki, ale również mnóstwo zdjęć. Niezależnie od sprzętu jaki posiadamy warto znać kilka zasad fotografowania, aby w naszym wakacyjnym albumie znalazły się prawdziwe, małe dzieła sztuki.
 

Po pierwsze i najważniejsze – przemyśl temat swojego zdjęcia, zastanów się co chcesz sfotografować i jak. Zadaj sobie pytanie: Co chcę sfotografować? Osobę, zachód słońca czy chmury? Po drugie trzymaj prosto aparat, nie poruszaj nim i zawsze dokładnie patrz w wizjer. Pamiętaj też, że przedmioty na pierwszym planie zdjęcia są dużo większe niż widzi to nasze oko, natomiast te na drugim planie wydają się być dużo mniejsze. Po trzecie jeśli fotografujesz osobę, pomnik lub ptaka to najlepiej wybrać tło gładkie czyli np. niebo, ścianę, powierzchnię wody lub zielony trawnik. Tak, aby tło było jednolite. Natomiast w przypadku krajobrazu, możesz na przykład wyostrzyć na zdjęciu fale morza, a tłem będzie zachodzące słońce.

 

Bardzo ważny, przy robieniu zdjęcia jest też punkt widzenia czyli światło, odległość przedmiotu od aparatu, a także kierunek, z którego obserwujemy przedmiot. Najczęściej amatorzy wybierają kierunki poziome z przodu, tyłu lub boku. Dlatego jeśli chcesz mieć oryginalne zdjęcia to pochyl aparat w dół lub unieś do góry. To znaczy, że kiedy fotografujesz dziecko zejdź z punktem widzenia do jego poziomu, a robiąc portret pamiętaj o tym, żeby oddalić się od tej osoby na min. 2 metry. Poza tym staraj się wykorzystać nietypowe barwy oświetlenia np. o wschodzie słońca. Spróbuj też zrobić zdjęcie tego samego przedmiotu, ale w różnych godzinach i z różnych punktów widzenia.
 

Jeśli chciałbyś wiedzieć więcej o fotografii to Gdańskie Towarzystwo Twórczości Fotograficznej, zaprasza na spotkania, w każdy wtorek o godzinie 18.00 w Scenie Muzycznej Gdańsk ul. Powstańców Warszawskich 25.
 

UWAGA KONKURS!

Przyślij nam swoje wakacyjne zdjęcie z kiwi w roli głównej! Kiwi może opalać się na plaży lub wypoczywać w górach. Czekamy na Twój kreatywny pomysł.

Zdjęcia opisz imieniem i nazwiskiem oraz miejscem. Na zgłoszenia czekamy do 5 sierpnia pod adresem redakcja@kiwi.org.pl.

W nagrodę zostaniesz fotoreporterem Kiwi w trakcie wyjątkowego wydarzenia w Trójmieście!


Ola

 Rys. Michał Baniak

Projekt i wykonanie: Mehowmy