Twórcze spotkania z literaturą

Zbliża się prawdziwe święto wielbicieli literatury, Międzynarodowy Festiwal III Europejski Poeta Wolności. To spotkania z poezją, z wydarzeniami otwartymi na różne grupy odbiorców, dorosłych i dzieci. W ramach festiwalu odbędą się debaty, pokazy filmowe, koncerty, happeningi, gry miejskie, warsztaty i spotkania z poetami oraz tłumaczami.


Warto zwrócić uwagę na sześć spotkań z cyklu „Warsztaty Twórczego Czytania”. Poprowadzą je wybitni poeci i literaturoznawcy: Tomasz Różycki, Anna Piwkowska, Andrzej Sosnowski, Paweł Próchniak, Grzegorz Jankowicz oraz Leszek Szaruga. O tym, jak niezwykle inspirująca jest literatura, mają okazję przekonać się studentki i studenci oraz osoby dorosłe zainteresowane tą dziedziną humanistyki na bezpłatnych warsztatach.


– Warsztaty mają uświadomić uczestnikom, że czytelnik jest współtwórcą tekstu literackiego. I że poezji nie należy się bać. Zarówno literaturoznawcy jak i poeci – opierając się na konkretnym materiale tekstowym – pokażą nam, w jaki sposób twórczo podchodzić do literatury, jak o niej rozmawiać, by rozwijało to naszą wrażliwość i wyobraźnię – mówi Tadeusz Dąbrowski, dyrektor artystyczny festiwalu Europejski Poeta Wolności. Poeci i literaturoznawcy prowadzą warsztaty osobno, aby uczestnicy zajęć mogli poznać dwie, różne perspektywy: artysty oraz badacza poezji i języka.


Niezmiernie interesująco zapowiada się dzień czwarty festiwalu, który przypada w sobotę 22 marca. Na ten dzień zaplanowane są między innymi „Literackie spacery po Gdańsku”. Oprowadzają: Paweł Huelle oraz Mieczysław Abramowicz. „Warsztaty Twórczego Czytania” poprowadzą Anna Piwkowska – poetka i eseistka, której wiersze publikowano m.in.: w „Więzi”, „Res Publice”, „Twórczości”, „Zeszytach Literackich”, „Odrze”, „Tygodniku Powszechnym” oraz Leszek Szaruga – poeta, tłumacz niemieckiej poezji, wykładowca uniwersytecki, historyk literatury, krytyk literacki, redaktor pism „Nowaja Polsza” oraz „Przegląd Polityczny”, laureat Nagrody Kościelskich (1986) oraz nagrody literackiej „Kultury” (1999). Ponadto osoby, które preferują formy wizualne mogą wybrać się do gdańskiego Teatru w Oknie na projekcje filmów poetyckich wystawianych na festiwalu ZEBRA w Berlinie.


Ze względu na ograniczoną ilość miejsc, na wszystkie „Warsztaty Twórczego Czytania”obowiązują wcześniejsze zapisy. Prowadzone są one e-mailowo pod adresem: warsztaty@europejskipoetawolnosci.pl


Wstęp wolny!

Termin i miejsce: 19 – 22 marca 2014, Gdańsk.

Informacje o szczegółowych terminach i miejscach poszczególnych wydarzeń TUTAJ.

 


Natalia Krzemień

 

 

 

 

 

 

Foto: crashlanden.wordpress.com

Projekt i wykonanie: Mehowmy