Turystyczny savoir vivre

Stało się, nadeszło lato więc szlaki turystyczne, plaże i deptaki zostają oblężone przez turystów. Nagle małe miejscowości zamieniają się w metropolie, a grupki ludzi z plecakami, kocami czy olejkami do opalania masowo podróżują i wypoczywają. Warto jednak postarać się, aby nie zlać się z tłumem bezmyślnych turystów.


Odpoczywanie w kurortach stało się łatwe, dostępne i modne. Przynosi nam wiele korzyści – możemy zregenerować siły po całym roku ciężkiej pracy, wzbogacić się o nowe doświadczenia i oderwać od nudnej codzienności. Czy w takim razie mogą być jakieś negatywne skutki turystyki? Okazuje się, że tak – cierpi na tym przede wszystkim przyroda i lokalne społeczności – zwiększa się ruch na drogach i szlakach turystycznych, a także dochodzi do większego zanieczyszczenia środowiska, bo turyści generują bardzo dużo śmieci. Można temu zapobiec stając się świadomym turystą.

  1. Poznaj lokalnych mieszkańców! Noclegu szukaj w małych prywatnych kwaterach. Spróbuj poznać lokalną społeczność ich język i kulturę, a także potrawy, a może w zamian pokażą Ci miejsca nieopisane w przewodniku. Pamiętaj też o przestrzeganiu zasad i praw panujących w danym kraju.
  2. Wyrzucaj swoje odpadki do kosza, jeśli w danym kraju je segregują to też to zrób. Pamiętaj żeby nie karmić dzikich zwierząt, nie straszyć ich i szanować lokalną przyrodę np. chodząc wyznaczonymi szlakami. Robisz to dla przyszłych pokoleń, żeby też mogły zobaczyć to, co ty.

  3. Jeśli twoje zwiedzanie zakłada podróżowanie to najlepiej przemieszczać się komunikacją miejską, rowerem lub pieszo. Unikaj masowych wycieczek, korzystaj z usług lokalnych przewodników i biur podróży.

  4. Kupuj z głową i wybieraj lokalne produkty, a także zwróć uwagę czy są legalne np. mogą pochodzić z kradzieży lub kłusownictwa. Sprawdź też, czy pamiątkowa bransoletka dla babci nie jest wykonana np. z kości chronionego zwierzęcia.


Pamiętajmy, aby nasz wypoczynek był udany, nie tylko dla nas, ale również dla innych.

 

 

Ola

 

 

 

 

Foto: G. Küppers (JordiCubero)

Projekt i wykonanie: Mehowmy