Trójmiejskie nastolatki nauczą się, jak ratować życie

Rozpoczęła się IV edycja ogólnopolskiej akcji edukacyjnej Akademii Ratownictwa LUX MED „Umiem Pomóc”. Ponad 500 uczniów klas drugich z 9 szkół w Gdańsku, Gdyni i Sopocie nauczy się ratować ludzkie życie i dołączy do grona ponad 2500 młodych ludzi wyedukowanych w ramach kampanii „Umiem Pomóc”.

 

Młodzież boi się pomagać
Aż 63% młodych Polaków nie udzieliłaby pierwszej pomocy, ponieważ boi się, że mogłaby zaszkodzić . Z myślą o młodzieży i jej edukacji w zakresie udzielania pierwszej pomocy powstała kampania „Umiem Pomóc”, której celem jest zapoznanie uczniów klas drugich szkół średnich z zasadami udzielania pierwszej pomocy, a przede wszystkim praktyczna nauka ratowania zdrowia i życia. Dzięki tej inicjatywie, uczniowie uczą się także jak pokonywać obawy, które często stanowią blokadę przed właściwym działaniem w sytuacji, gdy kluczowe znaczenie ma szybkie udzielenie pierwszej pomocy. 

 
Potrzeba edukacji w zakresie pierwszej pomocy
Bezpłatne warsztaty edukacyjne w ramach kampanii prowadzą wykwalifikowani instruktorzy Akademii Ratownictwa LUX MED, posiadający wieloletnie doświadczenie w ratownictwie medycznym. „W swojej pracy spotykałem się z sytuacjami, w których człowiek mógłby żyć, gdyby tylko ktoś odważył się udzielić pierwszej pomocy. Niestety, Polacy w dalszym ciągu nie wiedzą jak pomóc w sytuacji zagrożenia zdrowia lub życia. Strach i niewiedza blokują ludzi przed podjęciem działania. W dalszym ciągu widać ogromną potrzebę edukacji w tym zakresie” – zaznacza lek. Mariusz Pacałowski, Dyrektor Merytoryczny Akademii Ratownictwa Grupy LUX MED. Eksperci Akademii twierdzą zgodnie, że w opanowaniu lęku przed udzielaniem pierwszej pomocy pomogą przede wszystkim regularne szkolenia, których w Polsce wciąż jest zdecydowanie za mało.

 
Trójmiejscy uczniowie nauczą się, jak uratować życie
W warsztatach w Gdyni udział weźmie Gdyńskie Liceum Autorskie STO i Technikum Budowy Okrętów oraz Technikum nr 3. W ramach kampanii wszystkie szkoły otrzymają certyfikaty poświadczające udział w zajęciach. Uczniowie natomiast uzyskają potwierdzenia w postaci praktycznych kart zawierających podstawowe zasady udzielania pierwszej pomocy oraz najważniejsze numery telefonów do służb ratowniczych.

 
Kampania „Umiem Pomóc”
Inicjatywa Akademii Ratownictwa LUX MED „Umiem Pomóc” istnieje od 2011 roku i objęła już uczniów z Warszawy, Piaseczna, Krakowa, Katowic oraz Wrocławia. Przeszkolonych zostało ponad 2500 młodych ludzi, którzy dzięki „Umiem Pomóc” chcą i potrafią udzielać pierwszej pomocy. Program warsztatów w ramach kampanii „Umiem Pomoc” został przygotowany zgodnie z najnowszymi wytycznymi Europejskiej Rady Resuscytacji. Każde szkolenie trwa 4 godziny lekcyjne, podczas których szczególny nacisk jest kładziony na zdobycie umiejętności praktycznych.

 

 

 

 

Fot. eventbrite.co.uk

Projekt i wykonanie: Mehowmy