Trójmiejskie kiermasze świąteczne

W tym roku szczególnym zainteresowaniem cieszą się świąteczne kiermasze, z których dochód przeznaczony jest na cele charytatywne. Wyroby hand-made są coraz bardziej popularne, a gdy ich kupno przyczynia się do pomocy innym mało kto pozostaje na nie obojętny.


Studenci Wyższej Szkoły Administracji i Biznesu w Gdyni przez trzy pierwsze weekendy grudnia organizowali świąteczny kiermasz, by zasilić konto fundacji wspierającej osoby niepełnosprawne. Gdyńscy urzędnicy sprzedawali własnoręcznie wykonane ozdoby choinkowe, z których dochód przeznaczą na potrzeby hospicjum. – Własnoręcznie pomalowałam kilka bombek i muszę przyznać, że była to żmudna, acz przyjemna praca – mówi pani Krystyna z Urzędu Miasta w Gdyni – przyznam nieskromnie, że moje bombki przyciągały uwagę odwiedzających kiermasz i bardzo szybko zostały sprzedane – dodaje z radością.


W Gdańsku w czasie Jarmarku Bożonarodzeniowego prowadzona jest akcja charytatywna „Rozjaśnij Hospicyjne Niebo”, której cel to propagowanie idei hospicyjnej oraz zasilenie konta Hospicjum im. Ks. Eugeniusza Dudkiewicza. Również podopieczni placówek prowadzących warsztaty terapii zajęciowej z województwa pomorskiego zorganizowali kiermasz własnoręcznie wykonanych ozdób świątecznych w Gdańsku. Dochód z ich sprzedaży przeznaczą na wsparcie działalności tych instytucji.


W Sopocie również zorganizowano świąteczne kiermasze, np. Miejska Biblioteka Publiczna im. Józefa Wybickiego w ten sposób zbierała na wyposażenie i książki. Na „Świątecznym Kiermaszu Różnych Różności”, bo tak nazwano akcję biblioteki, sprzedawano upominki, zdjęcia, książki, obrazy, torebki, biżuterię, porcelanę, szaliki i wiele innych drobiazgów.


Jak widać poprzez wkład pracy własnej można zdziałać wiele dobrego. Przygotowanie kiermaszu i przedmiotów, które będą sprzedawane absorbuje sporo czasu i energii, ale jednocześnie jest świetną zabawą. Radość z przygotowań wzrasta, gdy poświęcona praca niesie pomoc i wsparcie potrzebującym.

 


Justyna Bastrzyk

Projekt i wykonanie: Mehowmy