To działa! Nowa publikacja o wolontariacie biznesowym

Monika podpowiada młodym ludziom, jak pisać CV i listy motywacyjne, a jeśli trzeba, uczy ich też prasowania i gotowania. Robert z podopiecznymi domu dziecka zrobił prawdziwy film animowany. Piotr prowadzi warsztaty z pierwszej pomocy przedmedycznej, a Katarzyna namówiła koleżanki i kolegów z pracy, by pomogli w inwentaryzacji sów i szukaniu gniazd żółwi błotnych. Monika, Robert, Piotr i Katarzyna to wolontariusze.

 

Czy łączenie aktywności zawodowej z zaangażowaniem społecznym jest w ogóle możliwe, kiedy pracuje się w dużej korporacji albo prowadzi własną firmę? Uczestnicy projektu „to działa!”, którzy przygotowali artykuły do książki o wolontariuszach biznesowych, sprawdzili, co w praktyce oznacza bycie społecznie odpowiedzialnym. Bezpłatną książkę „To działa!” można już zamawiać przez Internet, wypełniając formularz dostępny na stronie: www.todziala.org.pl


W publikacji, którą właśnie wydało Stowarzyszenie Dziennikarzy i Dokumentalistów KONCENTRAT, znalazło się 20 tekstów o ludziach, którzy z powodzeniem łączą działalność społeczną z aktywnością zawodową i są w tym na różne sposoby wspierani przez swoich pracodawców. Teksty o wolontariuszach biznesowych i programach społecznej odpowiedzialności funkcjonujących w zatrudniających ich firmach (takich jak m.in. PwC, Citi Handlowy, IBM, Microsoft, Nutricia, Polkomtel, Bank BGŻ, BGK czy Provident) przygotowali studenci biorący udział w projekcie prowadzonym przez Stowarzyszenie KONCENTRAT, a współfinansowanym przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej. Artykułom towarzyszą portretowe zdjęcia autorstwa fotografa Jacka Łagowskiego. To już trzecia po „Przewodniku po dobrych pomysłach” i „Ludziach od dobrych pomysłów” publikacja z tej serii.


Premierze książki towarzyszył panel dyskusyjny na temat wolontariatu pracowniczego, w którym wzięły udział: Mirella Panek-Owsiańska, prezeska Forum Odpowiedzialnego Biznesu, Ewa Wojsławowicz, koordynatorka programu Wolontariat Pracowniczy w Citi Handlowy, Elżbieta Żórawska, koordynatorka Fundacji PwC i Anna Jawor, koordynatorka Programów Społecznej Odpowiedzialności Biznesu w IBM. W panelu uczestniczyło ponad 100 osób – autorzy tekstów, wolontariusze opisani w książeczce, studenci zainteresowani tematem, specjaliści ds. CSR i przedstawiciele organizacji pozarządowych.


Rozmowa dotyczyła m.in. tego, czy wolontariat biznesowy to sposób na realizowanie swoich pasji, co wolontariusz dostaje w zamian, jeśli dzieli się z innymi tym, co ma najcenniejszego, czyli swoim know-how, na co może liczyć wolontariusz ze strony swojego pracodawcy i dlaczego pracodawca chce mu to dać, na ile wolontariat powinien wynikać z pomysłowości i aktywności pracowników, a na ile może być / jest odgórnie obmyślany i organizowany, jak wolontariat biznesowy wpływa na życie prywatne i rozwój osobisty.


Patronat nad projektem „To działa!” objęli: pracuj.pl, portal odpowiedzialnybiznes.pl, Liga Odpowiedzialnego Biznesu, kiwi.org.pl, portal dlastudenta.pl i Radio Kampus.

Projekt i wykonanie: Mehowmy