„To był wspaniały czas!”

Zakończył się rejs laureatów konkursu Programu Edukacji Morskiej w Gdańsku „Świat za sto lat”. Po siedmiu dniach żeglowania załoga zacumowała w Marinie Gdańsk. Uczestnicy szczęśliwi i dumni odebrali dyplomy dokumentujące „chrzest morski” z rąk Kapitana Andrzeja Kopytko.


To było coś nowego. Nie raz oglądaliśmy z plaży pływające w oddali jachty, a teraz mieliśmy okazję wziąć udział w rejsie i zobaczyć jak wygląda życie na wodzie. Dużo się nauczyłem i jeśli tylko będę miał szansę, chciałbym kontynuować żeglarską edukację – mówił Kuba, uczeń liceum ogólnokształcącego z Nakła nad Notecią.


Trasa rejsu wiodła wzdłuż polskiego wybrzeża z przystankami w Gdańsku, Gdyni, w Sopocie, w Jastarni, we Władysławowie oraz na Helu, gdzie uczestnicy wzięli udział w szkoleniu przeprowadzonym przez pracowników Stacji Morskiej Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego.


Swoje pierwsze żeglarskie szlify uczniowie zdobywali na pokładzie wyjątkowej jednostki – True Delphia. To jacht przystosowany do żeglugi oceanicznej, na którym Kapitan Andrzej Kopytko planuje w 2017 roku wystartować w regatach samotniczych przez Atlantyk – OSTAR 2017, w ramach realizowanego projektu Ocean17 (www.ocean17.pl), którego partnerem honorowym jest polska stocznia jachtowa Delphia Yachts.


To był wspaniały czas. Czas nauki, pracy, sprawdzenia się w trudnych warunkach (załoganci podczas tego rejsu wypływała ponad 12 godzin w warunkach 7-8 w skali Beauforta), ale także doskonała okazja do budowania patriotycznych postaw, koleżeństwa i współpracy. Załoga pomimo młodego wieku i pierwszego kontaktu z morskim żeglarstwem spisała się wspaniale. Czasami żeglarze ze stażem morskim nie radzą sobie w trudnych warunkach tak jak ta młodzież. Dla mnie – żeglarza samotnika było to bardzo budujące doświadczenie, które mocno przywróciło wiarę w młode pokolenie oraz sens i potrzebę wychowania młodzieży w duchu i tradycji żeglarskiej – podsumował rejs Kapitan Andrzej Kopytko.


Czas pokaże czy po tym tygodniu uczniowie złapią bakcyla i żeglarstwo stanie się ich nowa pasją. Z pewnością na długo pozostaną wspomnienia – zmagania się z żywiołem i własnymi słabościami oraz współpracy, która na pokładzie jachtu jest szczególnie ważna.


Wakacyjny rejs tradycyjnie już jest nagrodą główną w konkursie organizowanym każdego roku w ramach Programu Edukacji Morskiej w Gdańsku. Ponadto zwycięzcy otrzymali wodoodporne aparaty fotograficzne Fujifilm XP80, dzięki którym mogli niezależnie od warunków dokumentować swoją żeglarską wyprawę. Ogólnopolski konkurs realizowany jest dzięki zaangażowaniu sponsorów Programu Edukacji Morskiej w Gdańsku – Ferrero Polska w ramach akcji Kinder+Sport oraz Grupy LOTOS. Laureaci wybrani zostali spośród autorów prawie trzystu prac nadesłanych z całej Polski. Zadanie konkursowe nawiązywało do hasła Światowego Dnia Wody 2015 – „Woda a zrównoważony rozwój”. Konkurs „Świat za sto lat” został wpisany w program polskich obchodów 70. rocznicy istnienia ONZ. Patronat honorowy objął Minister Środowiska oraz Ośrodek Informacji ONZ w Polsce. Wsparcia merytorycznego udzieliła Gdańska Infrastruktura Wodociągowo-Kanalizacyjna.


Przeczytaj dziennik pokładowy, który pisali uczestnicy wyprawy na stronie Facebook.com/ProgramEdukacjiMorskiej oraz fotorelacji na stronie: www.programedukacjimorskiej.pl

Foto: gdansk.pl

Projekt i wykonanie: Mehowmy