„Teatralne Spięcie”, czyli teatr a szkoła

„Teatralne Spięcie”, czyli teatr a szkoła

Teatr Miejski w Gdyni, jako jeden z dziesięciu w Polsce, uczestniczy w projekcie Stowarzyszenia Pedagogów Teatru „Teatralne Spięcie”. Jego główną ideą jest nawiązanie współpracy teatrów ze szkołami oraz wsparcie dialogu między nauczycielami, uczniami i artystami. Zgłoszenia nauczycieli na warsztaty przyjmowane są do 10 kwietnia 2013 r.
Uczniowie kojarzą teatr głównie z nudnym miejscem, do którego trzeba odświętnie się ubrać, a ze sceny wygłaszane są niezrozumiałe teksty. Nauczyciele wybierają z repertuarów bezpieczne, odtwórcze inscenizacje lektur szkolnych, omijając szerokim łukiem sceny eksperymentalne, poruszające niewygodne tematy. Artyści często krytycznie przyglądają się młodej widowni, którą podejrzewają o niezrozumienie i brak szacunku dla ich twórczej pracy.
Stowarzyszenie Pedagogów Teatru chce przełamać te stereotypy i zastanowić się nad potrzebami i oczekiwaniami, jakie mają wobec siebie artyści teatru, nauczyciele i uczniowie.
W dniach 20-21 kwietnia oraz 11-12 maja 2013 r. w Teatrze Miejskim w Gdyni odbędą się warsztaty teatralne dla nauczycieli prowadzone przez aktorów oraz pedagogów ze Stowarzyszenia Pedagogów Teatru. Dotyczyć będą różnych aspektów pracy teatralnej z młodzieżą. Główne zadanie to stworzenie propozycji warsztatu do spektaklu partnerskiego teatru, który dla swoich uczniów mogliby przeprowadzić nauczyciele. Organizatorzy liczą, że krótkie spięcie spowoduje iskrę dla twórczej współpracy teatru i szkoły.
Zgłoszenia nauczycieli na warsztaty przyjmowane są do 10 kwietnia, pod adresem e-mailowym: edukacja@teatrgombrowicza.art.pl.  
Więcej informacji na stronie: pedagodzy teatru

źródło: pomorskie.eu

Projekt i wykonanie: Mehowmy