Tajemnicza Wyspa Wielkanocna

Większość ludzi słyszała o Wyspie Wielkanocnej (Rapa Nui), lecz niewielu jest w stanie umiejscowić ją na mapie lub wie, do jakiego kraju należy. To najbardziej odosobnione miejsce na świecie co roku odwiedzają tysiące turystów.


W Niedzielę Wielkanocną 290 lat temu została odkryta niewielka wulkaniczna wyspa na Oceanie Spokojnym będąca prowincją Chile. Na pamiątkę dnia, w którym ją odkryto, otrzymała nazwę Wyspy Wielkanocnej.


Największą tajemnicą wyspy Rapa Nui, nurtującą wielu naukowców i turystów są olbrzymie, monolityczne kamienne rzeźby – tzw. moai – wykonane z kamienia wulkanicznego. Na wyspie jest ponad 800 takich rzeźb, a niektóre spośród nich mają charakterystyczne kapelusze, zwane pukao. Naukowcom nigdy nie udało się ustalić, kto, dlaczego i w jaki sposób zbudował gigantyczne posągi oraz co takiego zaszło w XVIII w. na wyspie, że zostały zniszczone.


Niemniej jednak istnieje wciąż wiele frapujących zagadnień geograficznych związanych z tą odległą i niezwykłą cywilizacją, którymi podzieli się z Wami Aneta Marek podczas spotkania podróżniczego „Tajemnice Wyspy Wielkanocnej”.


Aneta Marek –  z wykształcenia geograf, od lat związana z Akademią Pomorską w Słupsku, pracownik Instytutu Geografii i Studiów Regionalnych. W 2010 r uzyskała tytuł doktora nauk o ziemi w Uniwersytecie Gdańskim. Zainteresowania naukowe koncentrują się zwłaszcza na historii wypraw wysokogórskich jak również na geografii turystycznej państw regionu himalajskiego i regionu Ameryki Południowej.


Z zamiłowania podróżnik i fotograf. Pasja podróżowania zaczęła się od wypraw w różne regiony Polski, a zwłaszcza w góry, co zaowocowało zdobyciem wielu uprawnień przewodnickich (przewodnik sudecki, terenowy). W 2007 r. wędrówki zaowocowały uprawnieniami licencjonowanego przewodnika miejskiego po Pradze (Czechy). Pilot wycieczek po Polsce i krajach Europy Środkowej.


Termin i miejsce: 11 kwietnia (piątek), godz. 17.30, Filia Naukowa Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej (ul. Obrońców Wybrzeża 2, Gdańsk-Przymorze).

 


Natalia Krzemień

 

 

 

 

 

Foto: cdn.enjoyourholiday.com

Projekt i wykonanie: Mehowmy