Sztuka Czytania w Manhattanie

Festiwal Sztuka Czytania to przedsięwzięcie, które łączy w sobie m.in. pokazy multimedialne, warsztaty, spotkania z twórcami i panele dyskusyjne. W ten weekend w Bibliotece Manhattan znajdą coś dla siebie nawet ci, którzy czytać nie lubią.


Festiwal przewidziano na 23 – 25 listopada. Odwiedzą go m.in. Michał Witkowski, Krzysztof Kowalewski, Dariusz Bugalski i Jarosław Boberek. Motywem przewodnim tegorocznej edycji są audiobooki. Otwarcie Festiwalu odbędzie się w piątek o 18.00 w Bibliotece Manhattan. Zaraz po nim Bartosz Dąbrowski poprowadzi spotkanie z Michałem Witkowskim, autorem książek m.in. „Drwal” oraz „Margot”.


Sobota to najbardziej wypełniony wydarzeniami dzień Festiwalu. W wypożyczalni Biblioteki Manhattan, odbędzie się m.in. panel dyskusyjny, spotkanie dla dzieci z Krzysztofem Kowalewskim, spotkanie z twórcami audiobooka „Gra o tron” oraz spektakl multimedialny. -Kulminacja Festiwalu w Bibliotece Manhattan to „Alfabet Conrada” – interaktywne przedstawienie muzyczno –wizualne stworzone przez Borysa Kosakowskiego. Projekt oparty został na kanwach powieści „Jądro ciemności”. Spotkanie muzyków, którzy ze sobą wcześniej nie współpracowali ma odtworzyć atmosferę niepewności towarzyszącą Marlowe’owi eksplorującemu nieokiełznany afrykański interior.- zachęcają organizatorzy.


Tego dnia w Centrum Handlowym Manhattan odbędzie się także bookcrossing, czyli uwalnianie książek. Każdy, kto przyniesie ze sobą lekturę z własnej biblioteczki, będzie mógł wymienić ją na dowolną książkę, przyniesioną przez innego uczestnika spotkania. O 13:00 natomiast odbędzie się Lunch Literacki z Dariuszem Bugalskim i jego gośćmi: Barbarą Piórkowską i Wojciechem Borosem. O 17:00 rozpocznie się Giełda Młodych Poetów. Będziemy mogli na niej zebrać autografy młodych trójmiejskich twórców. Swoje podpisy na festiwalowych pocztówkach poetyckich złożą: Moniką Niżygorocką, Aleksandrą Polkowską, Ewą Poniznik, Elżbietą Sakowicz i Aleksandrą Wroną. Natomiast o 21:00 w Klubie Buffet rozpocznie się Wieczór bitnikowski, czyli pokaz filmu i konkurs poetycki – Slam.


W niedzielę Festiwal przeniesie się do kawiarni filmowej „W Starym Kadrze”. Zostanie tam wyświetlony pokaz filmu „Weiser”. Produkcja została stworzona na podstawie powieści Pewła Huelle „Weiser Dawidek”. Festiwal Sztuka Czytania organizuje Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Gdańsku. Dodatkowe informacje dotyczące programu znajdziecie na tej stronie: http://www.sztukaczytania.org.pl/

 

 

Agnieszka Lasinkiewicz

Projekt i wykonanie: Mehowmy