Szkoła życia pod żaglami

Codzienne rejsy w ramach Programu Edukacji Morskiej dla gimnazjalistów z Gdańska skończyły się wraz z nastaniem wakacji. W lipcu i sierpniu przyszedł czas na prawdziwe żeglarskie przygody. Zwycięzcy konkursu ekologicznego „Bałtyk pod ochroną” wypływają na szerokie wody.

 

Pierwszy z dwutygodniowych rejsów wyruszył z Mariny Gdańsk 2 lipca 2011 roku. Przygodę z żeglarstwem rozpoczęła w ten sposób czwórka laureatów konkursu ekologicznego, zorganizowanego we współpracy ze Stacją Morską Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego oraz Fundacją Rozwoju Uniwersytetu Gdańskiego przy wsparciu sponsorów: Grupy LOTOS oraz Kinder Mlecznej Kanapki. Patrycja, Artur, Szymon i Mateusz – uczniowie szkół w Gdańsku i Chojnicach, którzy dzięki swoim pracom konkursowym zostali nagrodzeni przez jury, wraz z pozostałymi uczestnikami kursu żeglarskiego wypłynęli na Zatokę Gdańską i obrali kurs na Puck. Przez kolejne dni uczyli się sterowania jachtem oraz życia na wodzie. Obowiązki zostały rozdzielone i kolejne pary przejmowały całodzienny dyżur w kambuzie, przy sprzątaniu i sterze,  co trzeci dzień mając zasłużone ‘wolne’. Największą atrakcją dla żeglarzy była jednak całodzienna wizyta w Stacji Morskiej Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego w Helu, tamtejszej Błękitnej Szkole i w fokarium. Młodzież przygotowywała posiłek fokom i uczestniczyła w specjalnie dla nich zorganizowanym karmieniu, podczas którego wyjątkowo zezwolono na kontakt z fokami.  Trenerzy z fokarium, oprowadzili gości po całej placówce i opowiedzieli na temat swojej pracy. Po raz kolejny młodzież mogła przyjrzeć się karmieniu fok tym razem połączonemu z treningiem medycznym.

 

Dalsza trasa wiodła „mleczne kanapki” do nowo otwartej mariny w Sopocie, do Gdańska na zlot żaglowców Baltic Sail Gdańsk, opuszczonego portu rybackiego w Świbnie, a dalej do Fromborka, Nowej Pasłęki, Krynicy Morskiej i Elbląga, gdzie w Harcerskim Ośrodku Wodnym zakończyła się przygoda pod żaglami. Przez 14 dni załoga przebyła 156 Mm ucząc się pracy w zespole i zdobywając pierwsze, żeglarskie szlify.

 

„Dzięki tym rejsom osiągnęliśmy najważniejszy cel Programu Edukacji Morskiej. – mówi pomysłodawca Programu, Mateusz Kusznierewicz – Zaraziliśmy młodzież z Gdańska i okolic żeglarskim bakcylem, a reszcie Pomorzan pokazaliśmy, jak świetną przygodą są takie rejsy. Mamy nadzieję, że dzięki naszej akcji młodzi ludzie pokochają morze i jego mieszkańców i nauczą się o nie dbać.”

 

Kolejna grupa dzieci pływa po wodach Pomorza do 16 lipca, a ostatni rejs rusza 13 sierpnia. Od września zaś wznowione zostaną lekcje na wodzie w ramach szkolnej części Programu. Relacja oraz fotorelacja z przebiegu rejsów dostępne są na stronie www.ProgramEdukacjiMorskiej.pl oraz na stronie Programu na portalu Facebook.com.

Projekt i wykonanie: Mehowmy