Święto drugiej konspiracji

Pierwszy dzień marca to nie tylko pierwszy podmuch wiosennego powietrza, po mroźnym jak zwykle lutym, to przede wszystkim Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”. Święto zostało ustanowione dopiero rok temu, nie wiadomo jednak, dlaczego wybrano taką datę. Pomysł ustanowienia święta w tym terminie wysunął ówczesny prezes Instytutu Pamięci Narodowej Janusz Kurtyka. Wybór tej daty można tłumaczyć tym, że tego dnia w 1951 roku wykonany został wyrok śmierci na kierownictwie IV Komendy Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość”.


Żołnierze Wyklęci to żołnierze walczący o niepodległość Polski, po drugiej wojnie światowej, kiedy wkroczenie wojska sowieckiego, nie zwiastowało nic dobrego, wszystko działo się zanim pojawiła się „Solidarność”. Żołnierze działali w różnych organizacjach takich jak: Armia Krajowa Obywatelska, Konspiracyjne Wojsko Polskie, Ruch Oporu Armii Krajowej, Wolność i Niezawisłość i inne. Przez całe lata funkcjonowania Polski Ludowej żołnierze byli prześladowani, więzieni i torturowani, ponieważ przeciwstawiali się takiej formie państwa, które w ogóle nie było wtedy samodzielne. Nawet jeśli udało im się przeżyć, przez kolejne 45 lat żyli z piętnem – jak to określała komunistyczna propaganda – „bandytów” i „faszystów”, a nawet używano takiego określenia jak „zaplute karły reakcji”.W latach 1945-1956, według ciągle niepełnych danych, z rąk polskich i sowieckich komunistów zginęło 8,6 tys. żołnierzy podziemia niepodległościowego, a 5 tys. skazano na karę śmierci. Dodatkowo, w obozach i więzieniach śmierć poniosło ponad 20 tysięcy żołnierzy wyklętych.

 

Po wielu latach starań o uczczenie pamięci żołnierzy, ustanowiono 1 marca, jako ich święto, o którym warto pamiętać. W wielu miejscach w Polsce zostanie uczczona pamięć tych prawdziwych, niezłomnych polskich bohaterów. Jednym z wielu organizatorów obchodów w Gdańsku jest Stowarzyszenie Kibiców Lechii Gdańsk “Lwy Północy”. Uroczystości rozpoczną się o godzinie 17.00 na Cmentarzu Garnizonowym (nieopodal Bramy Oliwskiej –  Placu Zebrań Ludowych) w Gdańsku na symbolicznych mogiłach m.in. Inki i Zagończyka z oddziału legendarnego majora Łupaszki. W planie m.in. Apel Poległych i złożenie kwiatów. Około godziny 17.45 odbędzie się Marsz Pamięci do kościoła p.w. św. Brygidy, a o godzinie 18.30 odbędzie się Msza Święta w intencji „Żołnierzy Wyklętych” i Ojczyzny.





Źródło: Lwy Pólnocy

http://niewiarygodne.pl

Projekt i wykonanie: Mehowmy