Światowy Dzień Oszczędzania

Ostatni dzień października już od 1929 roku jest obchodzony jako Światowy Dzień Oszczędzania – jest to jedna z najstarszych edukacyjnych inicjatyw na świecie.

 

Był rok 1929, kiedy przedstawiciele największych europejskich banków zwołali z Mediolanie konferencję. Podczas niej postanowili wspólnie wyrazić pogląd, że w celu zapewnienia stabilnego i długotrwałego rozwoju społeczeństw, należy promować ideę oszczędzania. Od tamtej pory co roku, 31 października, obchodzimy Światowy Dzień Oszczędzania, a w krajach z których pochodzili przedstawiciele banków, organizowali oni akcje edukacyjne dla najmłodszych i nie tylko.

 

Najpopularniejszą metodą oszczędzania jest dziś tzw. oszczędzanie „do skarbonki”. Jest to najprostszy sposób, od którego warto zacząć, zachęcać dzieci i przyzwyczajać je do dobrych nawyków. Oszczędzać możemy też poprzez fundusze inwestycyjne, lokaty bankowe lub dzieła sztuki. Jeśli jednak nie wiemy jak poznać prawdziwe arcydzieło, a bankowe terminy są dla nas „czarną magią” zawsze możemy zainwestować w zakup złota. I tu Mennica Polska wychodzi nam naprzeciw. Prawdopodobnie na razie nie mamy kilku tysięcy złotych na dużą sztabkę, ale warto zacząć od małej 1 gramowej w cenie 240 złotych. Urocze maleństwo może być dobrym początkiem lokowania kapitału na tzw. jesień życia.

 

Jednak, aby odnieść pełen sukces i nie czuć się zagrożonym w czasie wszechogarniającego kryzysu najprościej będzie jeśli… klasycznie zaciśniemy pasa i będziemy odkładali pieniądze na kilka sposobów. Ja ze swojej strony polecam otworzenie rachunku oszczędnościowego. Dziś banki oferują prowadzenie go za darmo, a ponieważ nie dołączają do niego karty płatniczej nie ma ryzyka, że nas skuszą większe zakupy.

 \

 

Agnieszka Borkowska

 

 


Foto: Agnieszka Borkowska

Projekt i wykonanie: Mehowmy