Świąteczną Zbiórkę Żywności czas zacząć!

Banki Żywności ogłaszają dni, podczas których każdy może zrobić coś dobrego.

 

Już po raz 15-ty Banki Żywności organizują Świąteczną Zbiórkę Żywności – ogólnopolską kampanię, która każdemu daje szansę łatwej i skutecznej pomocy najbardziej potrzebującym. Wystarczy kilogram żywności, czy jedno opakowanie produktu. Od 15 listopada trwa zbiórka żywności w Internecie, można także wysyłać charytatywne SMS-y pod numer 75 365. Banki Żywnosci rekrutują także wolontariuszy do akcji w sklepach, która zostanie przeprowadzona w dniach 2-4 grudnia.

 

Świąteczna Zbiórka Żywnosci jest akcją organizowaną przez wszystkie Banki Żywności w Europie. W Polsce odbywa się nieustannie od 1997 roku. Jej celem jest zebranie jak największej ilości żywności, która w okresie przedświątecznym i noworocznym trafi do najbardziej potrzebujących osób w Polsce, a także wspomoże Banki Żywności w skuteczniejszej realizacji swojej misji – zmniejszania ubóstwa w Polsce. Na tegoroczną edycję kampanii składa się kilka elementów.

 

Rekrutacja wolontariuszy

Tak szeroko zakrojona, ogólnopolska kampania wymaga zaangażowania wielu osób – w szczególności wolontariuszy. Każdego roku przy Świątecznej Zbiórce Żywności współpracuje tysiące wolontariuszy. W 2010 r. było ich ok. 33 000. Bez ich wsparcia akcja nie miałaby szans realizacji. Dlatego też Banki Żywności zachęcają do wolontariatu przy Świątecznej Zbiórce Żywności. Każdy może pomóc, zarówno w sklepie dyżurując przy koszach zbiórkowych, rozdając ulotki, jak w i magazynach przy sortowaniu, ważeniu i wydawaniu żywności. Wolontariusze mogą też pomagać w transporcie zbiórki oraz jej promocji. Aby zostać wolontariuszem należy zgłosić się do najbliższego Banku Żywności, ich lista znajduje się na stronie www.bankizywnosci.pl;

 

Charytatywny SMS

o treści „Wspieram” pod numer 75 365 Do końca roku, pod numer 75 365 można wysłać charytatywne SMSy o treści „Wspieram”. Koszt SMS to 5 zł +VAT. Dziękujemy operatorom sieci komórkowych za wsparcie naszej akcji. Dochód z SMS- ów zostanie przeznaczony na wsparcie Banków Żywności w transporcie i przechowaniu zbieranej żywności Banki Żywnosci dbają o bezpieczeństwo żywności, dlatego potrzebują pomocy finansowej w zakupie niezbędnego sprzętu, takiego jak chłodnie, wózki magazynowe. W ubiegłym roku w ramach zbiórki SMSowej dofinansowano: zakup 4 wózków widłowych, 1 samochodu chłodni i 1 agregatu chłodniczego.

 

Zbiórka żywności w sklepach

W dniach 2-4 grudnia, w blisko 3000 sklepach, w ponad 400 miejscowościach w Polsce, odbędzie się zbiórka żywności. Wolontariusze Banków Żywności będą zachęcać konsumentów, aby zakupili dodatkowy produkt i przekazali go na rzecz potrzebujących. Rekomendowane produkty to te o długiej dacie przydatności do spożycia, w szczególności olej, cukier, konserwy, ryż i słodycze. Tuż przed Świętami Bożego Narodzenia, trafią one do potrzebujących w całej Polsce. Zbiórka Żywności organizowana jest przez 35 Banków Żywności, w tym 27 współpracujących w ramach Federacji Polskich Banków Żywnosci. Lista sklepów biorących udział w akcji dostępna jest na stronie www.bankizywnosci.pl

 

Internetowa zbiórka żywności

Ci, którzy nie będą mogli wziąć udziału z zbiórce w sklepach lub chcą przekazać żywność bez wychodzenia z domu, mogą zrobić to za pomocą Internetu. Federacja Polskich Banków Żywności we współpracy z siecią Piotr i Paweł po raz 4-ty uruchomiła możliwość charytatywnych internetowych zakupów w ramach Świątecznej Zbiórki Żywności. Wystarczy przez stronę www.bankizywnosci.pl, za pomocą banera wejść do sklepu i kupić przynajmniej jeden z 32 dostępnych produktów. Wszystkie produkty po zakończonej akcji w Internecie zostaną dostarczone do magazynu wybranego Banku Żywności. Aby wziąć udział w zbiórce w Internecie nie trzeba robić zakupów dla siebie. Za zakupy można płacić, jak w każdym sklepie internetowym. Internetowa zbiórka żywności potrwa do 31 grudnia 2011.

 

Zbiórka na rynkach hurtowych

Świąteczna Zbiórka Żywności już po trzeci odbędzie się także na rynkach hurtowych. W dniu 2 grudnia, na 10 polskich rynkach hurtowych, producenci i dystrybutorzy żywności będą mogli przekazać na rzecz potrzebujących swoje produkty. Zbiórka organizowana jest we współpracy ze Stowarzyszeniem Polskie Rynki Hurtowe. W 2010 r. podczas zbiórki na rynkach hurtowych udało się zebrać łącznie 14 809 kg. żywności.

 

Banki Żywności działają na rzecz ograniczania ubóstwa Banki Żywności, we współpracy z ponad 3500 lokalnych organizacji charytatywnych, docierają z pomocą żywnościową do blisko 1 mln potrzebujących rocznie.


Jednak potrzeby są zdecydowanie większe. W Polsce poniżej granicy ubóstwa nadal żyje 2 mln Polaków, czyli 5,7 % społeczeństwa. Wg statystyk Komisji Europejskiej w Polsce ok. 20% dzieci jest niedożywionych i jest to jeden z najgorszych wyników w całej Unii Europejskiej.


W 2010 roku Banki Żywności przekazały łącznie ponad 68 tysięcy ton artykułów spożywczych.

Projekt i wykonanie: Mehowmy