Studenci przeciw białaczce

Stereotypowy student robi co chce i kiedy chce. I zazwyczaj niewiele posiada. Ale 17 i 18 kwietnia może dać bardzo mało i zarazem bardzo dużo z siebie. Dosłownie. A potrwa to chwilę i będzie po drodze na zajęcia.

 

Wiele wyjaśnia nazwa wydarzenia, planowanego na te dni, czyli „Studenci wspólnie przeciw białaczce”. W Polsce co godzinę stawiana jest diagnoza: białaczka, gdzie często jedynym wyjściem dla chorego pozostaje przeszczep szpiku lub komórek macierzystych, których ciągle brakuje. 17 i 18 kwietnia to szansa dla jeszcze nie zapisanych do rejestru potencjalnych dawców szpiku. Akcja obejmuje cały kraj – w środę i czwartek na ponad sześćdziesięciu uczelniach w całej Polsce studenci mogą zjednoczyć się w szlachetnym celu – mogą uratować komuś życie.

 

W Trójmieście rejestracja studentów przeprowadzana będzie na:

– Uniwersytecie Gdańskim

– Politechnice Gdańskiej

– Akademii Wychowania Fizycznego i Sportu

– Akademii Morskiej w Gdyni

– Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni

Akcja trwa od 11.00 do 19.00 w dniach 17-18 kwietnia.

 

Proces rejestracji jest bezbolesny i trwa kilka minut – tyle zajmuje pobranie małej próbki krwi i zapisanie danych dawcy na formularzu. Po kilku tygodniach drogą pocztową  przesyłane jest zaświadczenie o wpisie do rejestru. Wbrew sięgającym dalej uprzedzeniom odnośnie zabiegu pobrania szpiku – ten zabieg przeważnie należy do bezbolesnych, poprzez stosowanie znieczulenia w jego trakcie. Podsumowując można obawy uznać za bezpodstawne i znikające pod pozytywnym wydźwiękiem całego zdarzenia – bo czym jest chwila cierpienia wobec perspektywy uratowania komuś życia?

 

 

Marta Gieda

Projekt i wykonanie: Mehowmy