Stocznia okiem kobiety

Od lipca trójmiejski projekt historyczny Metropolitanka zyska nową odsłonę w postaci regularnych spacerów na terenie Stoczni Gdańskiej. W historycznym miejscu zostaną wytyczone trzy trasy związane z: działaczkami Solidarności, pracownicami stoczni oraz artystkami. Instytut Kultury poszukuje osób, które zechciałyby się podzielić z nami swoją wiedzą na temat stoczni i jej pracowniczek, artystek oraz działaczek.

Metropolitanka to projekt herstoryczny (z ang. „her story” – „jej historia”, w przeciwieństwie do „history” – „jego historia”), który opowiada o roli kobiet w historii, pomijanej w akademickich, szkolnych oraz codziennych rozmowach. Herstory, czyli historie opowiadane z perspektywy kobiet, mają pełniej odmalować dzieje trójmiejskiej metropolii, a także całego regionu pomorskiego Instytut Kultury poszukuje osób, które zechciałyby się podzielić swoją wiedzą na temat Stoczni Gdańskiej i jej pracowniczek, artystek oraz działaczek. Mile widziani są też ci, którzy chcieliby włączyć się w tworzenie projektu.

Osoby chętne proszone są o kontakt na adres mailowy: metropolitanka@ikm.gda.pl, lub pod numer telefonu: tel. 58 760 72 16 (Instytut Kultury Miejskiej, Ania Urbańczyk). Zebrane opowieści oraz historie posłużą do wytyczenia w Gdańsku trasy herstorycznej. Szczególnie znaczące są miejsca, w których bywały bohaterki zbieranych opowieści: kamienice, w których żyły oraz pracowały, ulice i place, gdzie spotykały się z innymi, spacerowały, umacniając obraz autonomicznej miejskiej kobiecości. ”Kobiety w Stoczni im. Lenina” to pierwsza tworzona trasa.

Blog, opis projektu, aktualności: http://www.ikm.gda.pl/metropolitanka
Profil w serwisie Facebook: https://www.facebook.com/metropolitanka

 

 

 

 

Źródło: mat. pras.

Projekt i wykonanie: Mehowmy