Startuje Młody Obywatel

Rusza druga edycja programu w którym uczniowie badają lokalne potrzeby i podejmują działania w swoich miejscowościach. Wyniki swej pracy prezentują na forum lokalnym i ogólnopolskim. Dla najaktywniejszych uczniów organizowane jest Letnie Laboratorium Liderówka – tygodniowe warsztaty budujące i umacniające postawy liderskie młodych osób.

„Młody Obywatel” to program, który skierowany jest do nauczycieli i uczniów gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych. W ramach programu uczniowie poznają swoją społeczność lokalną, prowadzą wywiady z przedstawicielami lokalnych instytucji, wspólnie z nauczycielami organizują debaty z mieszkańcami i działania lokalne.


W poprzedniej edycji programu młodzi ludzie tworzyli fotoblogi promujące swoje miejscowości, opiekowali się zabytkami, zakładali koła wolontariatu, przygotowywali lokalne debaty z mieszkańcami i władzami lokalnymi, organizowali spotkania z seniorami w ramach wymiany międzypokoleniowej.

W ramach projektu organizatorzy oferują szkołom kompleksowe wsparcie. Nauczyciele i uczniowie uczestniczą w bezpłatnych szkoleniach i kursach internetowych, otrzymują komplet materiałów potrzebnych do pracy, mogą również zyskać dofinansowanie na organizację prezentacji lokalnej.

 

Wrażenia nauczycieli biorących udział w I edycji programu Młody Obywatel, są bardzo pozytywne.

– Odkryłam pozytywne pokłady w moich uczniach, zdobyłam cenne doświadczenie w pracy nad projektem. Mogę podjąć kolejne wyzwania – mówi Anna Małecka, nuczycielka z Durąga

– Realizacja projektu nauczyła mnie jeszcze większej cierpliwości, otwartości na wiele różnych, ciekawych pomysłów młodych ludzi – mówi Grażyna Sawicka-Wesołowska, z Ostródy.

– Zobaczyłam uczniów z zupełnie z innej strony, podobało mi się ich zaangażowanie i chęć zrobienia czegoś dla siebie – Justyna Duda-Majdak, Bielsko Biała.

Program jest realizowany przez Fundację Centrum Edukacji Obywatelskiej, przy współpracy z Fundacją Banku Gospodarstwa Krajowego im. Jana Kantego Steczkowskiego. Udział w programie jest bezpłatny. Zgłoszenia przyjmowane są do 23 września 2011 r. Formularz zgłoszeniowy oraz szczegółowe informacje o programie są dostępne na: http://www.ceo.org.pl/mlodyobywatel

Projekt i wykonanie: Mehowmy