Stań się Voluntário!

We wtorek ruszyła rekrutacja wolontariuszy na okragłe XX Mistrzostwa Świata w Piłce Nożnej, które tym razem zostaną rozegrane w kraju gorącego karnawału.

 

Brazylia już w 2007 roku dowiedziała się, że to właśnie ona będzie gościła najlepsze drużyny narodowe świata. W 12 miastach (co jest nowością, bo zazwyczaj FIFA wyraża zgodę na 8-10 miast) zostaną rozegrane emocjonujące spotkania. Mecz otwarcia odbędzie się w São Paulo, mecz o 3 miejsce w Brasílii, zaś finał w Rio de Janeiro. W eliminacjach do MŚ 2014 ze strefy UEFA bierze udział 53 narodowych reprezentacji Europy, które walczą o 13 miejsc. Eliminacje potrwają od 7 września 2012 do 15 października 2013. Eliminacje, a właściwie rekrutacja wolontariuszy już się rozpoczęła, data jej zamknięcia nie jest znana, FIFA potrzebuje 15 tysięcy wolontariuszy, z czego 7 tysięcy wolontariuszy będzie potrzebnych do wsparcia Pucharu Konfederacji w 2013 roku.

 

Jak zostać Voluntário?

Swoją przygode z Brazylią należy rozpocząć od uważnego prześledzenia wymagań:

  • trzeba być pełnoletnim (na trzy miesiące przed otwarciem Mistrzostw. Puchar Konfederacji: 18 lat do 13 marca 2013 roku),
  • trzeba być dostępnym do działań przez 10 godzin każdego dnia,
  • trzeba być dostępnym do działań minimum przez 20 dni przez czas trwania Mistrzostw.

 

Kolejny krok to rejestracja online (https://ems.fifa.com/Volunteer/Brazil/Login/). Jak podpowiada na Facebooku Mateusz Grucki, wolontariusz programu Wolontariatu Miast Gospodarzy, należy zwrócić uwagę na dwie rzeczy – Trzeba mieć paszport aby móc wypełnić zgłoszenie; i trzeba się spieszyć – 'The registration/application process for the 2013 FIFA Confederations Cup™, 2014 FIFA World Cup™ is currently open, and might be closed at any moment after a period of at least 15 days’ -. Warto również pamietać o tym, aby zaznaczyć znajomośc języka portugalskiego(język urzedowy w Brazylii) w stopniu komunikatywnym. Dalej pozostaje czekać.

 

Warto również zwrócić uwagę, że organizatorzy nie zwracają kosztów dojazdu bezpośrednio na Mistrzostwa, nie zapewniają noclegu i miejsc na trybunach, ale to nie powinno zniechęcać, wolontariat podczas tak ogromnej imprezy to niezwykłe doświadczenie, okazaja do zwiedzenia kraju po drugiej stronie oceanu i przygoda życia.

Projekt i wykonanie: Mehowmy