Sprzątanie świata zacznijmy od Bałtyku

Tradycyjnie, już od 18 lat, w trzecim tygodniu września (16 – 18) odbędzie się ogólnoświatowa akcja Sprzątania Świata. Clean Up the World jest jedną z najbardziej inspirujących i efektywnych międzynarodowych kampanii na świecie, która angażuje każdego roku około 40 milionów wolontariuszy, z ponad 100 krajów.


Jak zaangażować się w tę ogólnoświatową kampanię? Można wziąć porządki we własne ręce w ramach akcji „Posprzątaj z nami Bałtyk. Posprzątaj z nami Świat!”.

 

16 września na plaży w Gdańsku – Brzeźnie LOTOS i ENERGA  przy wsparciu MOSiR, oraz młodzieży z Trójmiasta zadbają o czystość wybrzeża morskiego. Piątkowe działania na gdańskiej plaży organizowane są z okazji Międzynarodowego Dnia Sprzątania Świata i nakierowano je na edukację ekologiczną najmłodszych. Akcja „Posprzątaj z nami Bałtyk. Posprzątaj z nami Świat” jest kontynuacją działań, które w zeszłym roku odbyły się na Wyspie Sobieszewskiej.

 

Najważniejszym punktem wydarzenia będzie plaży w Brzeźnie przez dzieci i młodzież, oraz dna zatoki przez specjalnie wyszkolonych płetwonurków. Organizatorzy zapewniają worki i rękawiczki. Wystarczy więc w gotowości stawić się o 11:00 na plaży w Brzeźnie. Dla uczestników przygotowano atrakcyjny program o tematyce bliskiej ekologii, w tym obrady Forum Młodych Ekologów, którego celem będzie stworzenie dziesięciu postulatów dotyczących proekologicznego zachowania w życiu codziennym. Dodatkowo w planach są warsztaty papieru czerpanego i konkursy z nagrodami, dzięki którym można będzie sprawdzić swoją wiedzę na temat przyrody. Na koniec spotkania zaplanowano wykonanie pamiątkowej, wielkoformatowej fotografii wszystkich uczestników akcji. Zdjęcie opatrzone zostanie napisem „Clean Up the World – Enjoy to Us”, włożone do butelki i w ramach integracji z całą planetą wysłane w świat.

 

Akcja „Posprzątaj z nami Bałtyk. Posprzątaj z nami Świat” odbędzie się w najbliższy piątek, 16 września, na plaży w Gdańsku-Brzeźnie i potrwa od 11:00 do 16:00. Dla wszystkich zainteresowanych i chętnych do pomocy wstęp jest wolny.

 

Kaja Chmielewska

Projekt i wykonanie: Mehowmy