SPOZA – Festiwal Wolontariatu i Edukacji Globalnej

Już wkrótce, w dniach 14-16 listopada, na terenie Europejskiego Centrum Solidarności odbędzie się organizowany po raz pierwszy w Trójmieście Festiwal Wolontariatu i Edukacji Globalnej SPOZA. Organizatorzy zapraszają przede wszystkim na spotkania z osobami, które realizowali różnego typu działania w krajach globalnego południa, oraz do kina dokumentalnego.

 

Wyjazd do Afryki czy Azji najczęściej kojarzy nam się z egzotycznymi wakacjami. W ramach Festiwalu chcielibyśmy pokazać zupełnie inne oblicze tych kontynentów – rzeczy, których najczęściej nie widać na zorganizowanych wyjazdach. Chcemy pokazać jaki wpływ na życie ich mieszkańców mają nasze codzienne decyzje. – mówi Karol Krzyczkowski, koordynator Festiwalu. – Wszystko pokazać je w dość niecodzienny sposób, zapraszając do uczestniczenia w spotkaniach z wolontariuszami, którzy realizowali różne działania społeczne na rzecz lokalnych społeczności w krajach rozwijających się. Opiszą oni własnymi sowami jak wygląda życie codzienne w tych krajach, co było dla nich wyzwaniem, jak wpływała na nich inna kultura oraz co najważniejsze – co ich wolontariat dał im i lokalnym społecznościom.

 

W ramach Festiwalu odbędą się także pokazy wielokrotnie nagradzanych filmów dokumentalnych mówiących o globalnych zależnościach, takich jak „Krew w twoim telefonie” , „Yes-meni naprawiają świat” czy „Ambasador”. Podsumowaniem każdego dnia będzie projekcja filmu fabularnego nawiązującego do tematyki Festiwalu, między innymi docenianych na arenie międzynarodowej filmów „Hotel Ruanda”, Babel” oraz ekranizacja prawdziwej historii Corinne Hofmann „Biała Masajka”.

 

Chcielibyśmy, aby Festiwal był miejscem spotkań dla wszystkich interesujących się odpowiedzialną stroną podróżowania albo rozważających wolontariat, zarówno w Polsce jak i poza Europą – mówi Krzyczkowski – zapraszamy wszystkich, którzy ciekawie i aktywnie chcą spędzić ten weekend.

 

Program Festiwalu dostępny jest na stronie http://spoza.edu.pl Wstęp na wszystkie wydarzenia Festiwalu jest otwarty i bezpłatny. Na Festiwal zapraszają Regionalne Centrum Wolontariatu w Gdańsku oraz partnerzy: Europejskie Centrum Solidarności i Against Gravity. 

Projekt i wykonanie: Mehowmy