Spotkanie z podróżniczką. Alicja Mojko o Camino de Santiago w Projektorni GAK

Podróż towarzyszy człowiekowi od zarania dziejów i wpisana jest w życie i historię ludzkości. W baśniach, podaniach, legendach i mitach bohater wyrusza w świat i wędrując, pokonując przeszkody, zabijając smoki zdobywa skarby i staje się KIMŚ – królem czy tylko bogaczem. A te „skarby” to świadomość i doświadczenie, które zdobywa w życiu, które jest metaforą DROGI.

We wszystkich religiach świata wierni praktykują pielgrzymki do miejsc świętych. Wyruszają do konkretnych miejsc ale to właśnie podróż i to, co zmienia się w nich podczas tej podróży jest celem, przygotowaniem do tego, aby w święte miejsce wkroczyć.
W dzisiejszym świecie podróżowanie stało się łatwością i trochę płytkim, powierzchownym zaspokajaniem potrzeb – zagubiła się gdzieś potrzeba doświadczania siebie i świata – głębiej i przez to – dalej. CAMINO czyli DROGA (ponad 800km), którą trzeba pokonać samemu, na piechotę, walcząc ze swoimi słabościami i fizycznością.

Szlak Św. Jakuba czyli Camino de Santiago biegnący przez całą Europę (także Polskę) do Katedry Św. Jakuba w Santiago de Compostela to jeden z najstarszych szlaków pielgrzymkowych. Według legendy znajduje się tam ciało świętego Jakuba Większego Apostoła.

Dzisiaj, podobnie jak przed wiekami, pielgrzymi podążają tymi samymi kamiennymi traktami i mostkami poprzez zagubione w czasie średniowieczne miasteczka i wioseczki, wybrzeżem Atlantyku (Camino del Norte,Camino de Fisterra) lub pasmami górskimi (Camino Primitivo,Camino Frances).

wstęp wolny

 

źródło: Projektornia GAK

Projekt i wykonanie: Mehowmy