Sportowa Akademia Wolontariatu

Polskie Towarzystwo Walki z Mukowiscydozą Oddział w Gdańsku zaprasza do udziału w projekcie Sportowej Akademii Wolontariatu dofinansowanym ze środków Miasta Gdańsk. W ramach SAW zapewniamy 4 dni bezpłatnych, unikatowych i praktycznych szkoleń specjalistycznych dotyczących podejmowania aktywności sportowych wskazanych w pracy z osobami chorymi na mukowiscydozę. Zajęcia będą prowadzić: Aleksandra Berecka – trener personalny, Bogusława Gontarz – psycholog, Anna Bilecka –spec. ds. mukowiscydozy, Łukasz Kot –fizjoterapeuta.

Do udziału w projekcie zapraszamy osoby chętne poznania specyfiki pracy z osobami chorymi na mukowiscydozę. W szczególności zapraszamy studentów AFW, psychologii, fizjoterapii oraz osoby aktywne sportowe gotowe podzielić się swoim zapałem z osobami chorymi.

W PTWM Oddział w Gdańsku na co dzień opiekujemy się 185 chorymi na terenie czterech województw: pomorskiego, zachodniopomorskiego, kujawsko-pomorskiego oraz warmińsko-mazurskiego. Wspieramy ich w finansowaniu leczenia, rehabilitacji i co dziennym życiu. Mukowiscydoza jest ciężką, wciąż nieuleczalną i jedną z najczęściej występujących chorób genetycznych. Atakuje układ oddechowy i pokarmowy, stopniowo wyniszczając cały organizm prowadząc do przedwczesnej śmierci. Życie chorych, to codzienne wielogodzinne inhalacje, czasochłonna rehabilitacja oddechowa, przyjmowanie dużej ilości, bardzo drogich leków i wielokrotne hospitalizacje w ciągu roku w celu przyjmowania dożylnej antybiotykoterapii. Rehabilitacja i aktywność sportowa są istotnym elementem życia osób chorych na mukowiscydozę i są skuteczne jeśli chodzi o utrzymanie wydolności płuc chorego. Muszą być jednak prowadzone stale, przez całe życie chorego. Szeroko prowadzone badania wykazały, że rehabilitacja i odpowiednio dostosowana aktywność sportowa mogą przedłużyć życie pacjenta o kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt lat przy znacznie podniesionym komforcie życia.


 

 

Projekt i wykonanie: Mehowmy