Spawdź, poczytaj, działaj! Kilka kroków do zostania wolontariuszem/ką

Krok po kroku

1. Zastanów się czy masz czas. Nigdzie nie ma ustalonej liczby godzin, która świadczyłaby o tym, czy ktoś już jest czy nie jest wolontariuszem. Często godziny, w których chcesz działać ustalasz sobie sam, zdarzają się jednak takie sytuacje, w których organizacja ma ustalone godziny chociażby zajęć dla dzieci, podczas których potrzebuje wsparcia wolontariuszy i tutaj niestety musiałbyś się dostosować.Wypisz sobie na kartce, plan zajęć, godziny pracy, dodatkowe zajęcia. Kiedy już to wszystko naniesiesz na kartkę, zastanów się czy tak naprawdę masz czas żeby udzielać się, jako wolontariusz.

2. Jeżeli wygenerowałeś trochę czasu i masz chęci, żeby coś porobić ciekawego zastanów się teraz, co Cię interesuje, jakie masz hobby, zainteresowania. Gdzie chciałabyś działać, czym się zajmować. Czy chcesz pomagać osobie indywidualnej, dzieciom, osobom niepełnosprawnym, a może czułbyś się lepiej przy współorganizacji imprezy jednodniowej, lub w biurze?Przemyśl dokładnie, jakie czynności chciałabyś i jakie czynności nie chciałbyś wykonywać. Jakie masz ograniczenia zdrowotne, które również są ważne a często zaniedbywane przez wolontariuszy. Jeżeli masz słaby wzrok, to pomoc w biurze przy komputerze niekoniecznie jest dla Ciebie dobrym rozwiązaniem.

3. Wiesz już ile czasu możesz poświęcić, wiesz co chciałabyś robić, a z czym kategorycznie nie chcesz mieć do czynienia. Czas znaleźć miejsce gdzie będziesz mógł się zrealizować.W wyszukiwarce KIWI znajdź ofertę, która najbardziej odpowiada Twoim preferencjom. Znajdziesz w niej zarówno jednorazowe działania, jak długoterminowy wolontariat. Jeżeli na stronie nie ma żadnej oferty, która by Cię interesowała nie przejmuj się, zajmiemy się wyszukanie nowe oferty, która będzie Ci odpowiadać.


4. Wybraliśmy ofertę, czas umówić się na spotkanie informacyjne dla przyszłych wolontariuszy RCWG.Spotkania odbywają się raz w tygodniu w godzinach przedpołudniowych, oraz popołudniowych. Terminy najbliższych spotkań znajdziesz w naszym kalendarzu po lewej stronie. Na spotkaniu omawiane są m.in. takie kwestie: w co można się zaangażować, jakie są oferty, jakie są prawa i obowiązki wolontariusza, jak aplikować na oferty, jakie programy realizuje RCWG, w jakich szkoleniach i spotkaniach możecie wziąć udział.Na miejscu dowiesz się gdzie możesz zacząć się udzielać biorąc pod uwagę Twoje zainteresowania, ograniczenia, oraz czas, jaki możesz poświęcić.


5. Co dalej? Wygenerowaliśmy czas, wiemy, co chcesz robić, znaleźliśmy miejsce gdzie możesz się udzielać, byliśmy na spotkaniu organizacyjnym w RCWG, więc do dzieła!Wchodzisz na stronę www.kiwi.org.pl logujesz się w prawym górnym rogu (hasło dostajesz po spotkaniu dla przyszłych wolontariuszy), klikasz na ofertę i czekasz na kontakt od koordynatora oferty, która wybrałeś. Podczas spotkania dowiadujesz się więcej na temat swoich przyszłych zadań, ustalacie czas i daty, kiedy będziesz się udzielał. Koordynator informuje Cię o wszelkich niezbędnych rzeczach, które powinieneś wiedzieć.

Projekt i wykonanie: Mehowmy