Sopot – Otwarty Kurort Kultury

3 lipca 2011 ruszył Otwarty Kurort Kultury. Jest to przedsięwzięcie zmieniające Sopot w centrum wydarzeń kulturalnych w ramach Programu Kulturalnego Polskiej Prezydencji w Unii Europejskiej.

 

Przez miesiąc, do 31 lipca, Sopot wypełnią koncerty, wystawy, akcje performerskie, wykłady i warsztaty, skierowane tak do mieszkańców kurortu jak i do turystów odwiedzających Sopot latem tego roku. Już 6 lipca wielbiciele wyszukanej, nowoczesnej muzyki będą mogli cieszyć się koncertem Jana Jelinka, jednego z najlepiej rozpoznawanych artystów tworzących w nurcie elektronicznego ambientu.

 

Ciekawie zapowiada się nieszablonowa akcja „OFF CENTRE/ Poza Centrum”. Sercem projektu jest wynajęte na Tatrzańskiej 2 mieszkanie, które stanie się na okres jednego miesiąca otwartą, alternatywną galerią, pracownią, gdzie co tydzień inna grupa artystów realizować będzie regularne działania wystawiennicze, integracyjne, warsztatowe, performerskie i muzyczne. Projekt „Poza Centrum” trwać będzie przez cały miesiąc do 31 lipca. Jest to wyjątkowa okazja by uczestniczyć bezpośrednio w działaniach twórczych wybitnych trójmiejskich artystów.

 

W ramach Sopot Film Festival Europa Europa od 23 do 30 lipca, odbędzie się między innymi, przegląd najnowszych filmów fabularnych i dokumentalnych nagradzanych i wyróżnionych na największych europejskich festiwalach filmowych. „Europa, Europa” to najlepsze filmy minionej dekady oraz powroty do początków kinematografii.

 

Pokazy, wystawy, warsztaty, spotkania z twórcami, koncerty do seansów kina niemego oraz imprezy muzyczne, skoncentrowane wokół twórczości europejskiej odbywać się będą równolegle w kilkunastu miejscach w Sopotu: w Multikinie, teatrach, galeriach, klubach i kawiarniach oraz wprost na sopockiej plaży. Warto wspomnieć, że od 03 lipca w Sopocie, kursuje ArtBus- linia 187. Autobus linii 187 to mobilna galeria, a zarazem przewodnik po realizacjach kilkunastu trójmiejskich artystów. Projekt ARTbus, to pomysł na przejęcie przez artystów przestrzeni miejskiej oddalonej od centrum Sopotu i umożliwienie swobodnego dotarcia do tych realizacji dzięki komunikacji miejskiej. Do współpracy zaproszono artystów reprezentujących nowoczesne i dynamiczne podejście do sztuki współczesnej w przestrzeni publicznej. Jako miejsca ich realizacji wybrano 8 przystanków oraz 7 miejsc, w których sztuka nigdy wcześniej nie gościła.

Projekt i wykonanie: Mehowmy