Solidarność na co dzień

Europejskie Centrum Solidarności chcąc upamiętnić 31 rocznicę Sierpnia ’80, zaplanowało dwa ciekawe projekty, które pomogą zintegrować mieszkańców gdańskich dzielnic Brzeźno, Nowy Port i Stogi, a także pokażą jak wygląda i co oznacza solidarność w życiu codziennym.


Pierwsza z akcji „Jestem solidarny”, ma na celu stworzenie galerii „solidarnych” mieszkańców Brzeźna, Nowego Portu i Stogów. Projekt polega na tym, by zgłaszać osoby związane z wyżej wymienionymi dzielnicami, które zdaniem gdańszczan powinny zostać uhonorowane ze względu na swoje działania czy solidarną postawę. Każdy zgłaszający powinien podać krótką charakterystykę „solidarnego” mieszkańca wraz z uzasadnieniem. Po weryfikacji zgłoszeń i wyrażeniu zgody przez uczestników projektu, zostanie utworzona galeria „solidarnych”, którą będzie można zobaczyć m.in. podczas projektu Zrozumieć sierpień.

 

Drugi projekt ECS „Zobacz, gdzie mieszkam”, to akcja skierowana do mieszkańców tych samych gdańskich dzielnic (Brzeźno, Nowy Port, Stogi) w dwóch grupach wiekowych. Pierwszą grupą jest młodzież w wieku 7-15 lat, drugą osoby 50+, które chciałaby pokazać miejsca, pełniące w ich codziennym życiu ważną funkcję społeczną, wychowawczą i kulturotwórczą. Pierwszym etapem przedsięwzięcia będzie wycieczka po stoczni oraz zwiedzenie wystawy Drogi do wolności, podczas których uczestnicy będą mieli okazję do dyskusji na temat wydarzeń sierpniowych oraz idei solidarności. Drugi etap projektu to plener fotograficzny będący szansą na udokumentowanie istotnych dla uczestników miejsc związanych z ich dzielnicą. Zdjęcia wykonane w czasie drugiego etapu zostaną wykorzystane do prezentacji multimedialnej, którą zaprezentowana zostanie podczas projektu Zrozumieć sierpień.

 

Zgłoszenia do udziału w obu projektach do 31 lipca przyjmuje Angelika Górska pod adresem a.gorska@ecs.gda.pl lub pod numerem telefonu 058 7677977. W zgłoszeniu należy podać imię, nazwisko, wiek, dzielnicę oraz dane kontaktowe.

 

Kaja Chmieleska

Projekt i wykonanie: Mehowmy