Solidarnie z historią – dbajmy o wspomnienia

Lata 80. to bardzo ważny okres w historii Polski. Wciąż jednak wiele o nim nie wiemy, a o wielu rzeczach zapomnieliśmy, dlatego Europejskie Centrum Solidarności apeluje o każde wspomnienie.

 

ECS już od jakiegoś czasu prowadzi zbiórkę wszystkich pamiątek, które w jakikolwiek sposób są świadectwem walki z komunizmem w Polsce. Wielu z nas trzyma głęboko pochowane w szafach lub piwnicach jakieś stare zdjęcia, może dokumenty, pocztówki. Część z nas wyrzuca niepotrzebne pamiątki do śmieci. Europejskie Centrum Solidarności nawołuje do oddawania takich przedmiotów do ich zbiorów, aby w przyszłości opracowane dokumenty mogły trafić na wystawy w muzeach.

 

Niepotrzebne nam pamiątki można przynosić do ECS, które swoją siedzibę ma na ulicy Doki 1 w Gdańsku. Można także dzwonić lub napisać na adres mailowy, jeżeli nie możemy dostarczyć ich osobiście. Szczegółowe informacje znajdują się na stronie www.ecs.gda.pl. W zbiorach jakie do tej pory zebrano, znajduje się ok. 30 tysięcy fotografii i tyle samo dokumentów, a oprócz tego wiele eksponatów muzealnych, książek, filmów itd.

 

W poniedziałek zbiory ECS zostały zasilone przez znaleziska pasjonatów z Sekcji Historyczno-Eksploracyjnej Towarzystwa Przyjaciół Sopotu. Wśród oddanych skarbów znalazły się pamiątki zupełnie niepowtarzalne, na przykład wspomnienia ojca Zbigniewa Okuniewskiego, członka TPS.

 

Ważne jest, abyśmy mieli świadomość, że wszystkie oddane przez nas pamiątki przysłużą się rzetelnej rekonstrukcji wydarzeń historycznych, a także zostaną opisane i zabezpieczone przed zniszczeniem, by mogły służyć także w przyszłych badaniach historycznych.

 

Dzięki tak dużym zbiorom wiele historii z lat 80. długo pozostanie w naszej świadomości. Na razie plany powstania stałej wystawy z pamiątkami przewidziane są na rok 2013. Trzymamy kciuki i czekamy z niecierpliwością.

 

 

Ola Meka

Projekt i wykonanie: Mehowmy