Śnieżnobiała Łaźnia

Z czym kojarzy się kolor biały? Z czystością, świeżością, niewinnością. Biel jest też najlepszym tłem dla dzieł sztuki. Można więc przypuszczać, że śnieżnobiałe wnętrze nowo otwartego Centrum Edukacji Artystycznej Łaźnia 2 w Gdańsku będzie idealnym bodźcem dla rozwoju działalności artystycznej w Nowym Porcie.

 

15 grudnia budynek przy ulicy Strajku Dokerów gościł tłumy na otwarciu Centrum Edukacji Artystycznej Łaźnia 2. Oficjalną uroczystość rozpoczął o 18 hipnotyczny performance Transgatunkowego Teatru Sfinks. Między zgromadzonymi przeszedł orszak ubranych i pomalowanych na biało postaci, który następnie poprowadził tłum na drugie piętro. Tam odbyło się przedstawienie, ukazujące próby połączenia kreatywnych działań z tradycjami dzielnicy, jaką jest Nowy Port. Kombinacja powtarzających się dźwięków, minimalizm w scenografii oraz dominująca biel zmuszały do skoncentrowania uwagi na każdym fragmencie sztuki oraz do prób jej interpretacji. Dodatkowo duże wrażenie robił brak dystansu między przedstawiającymi a widzami, tak że wszyscy mogli poczuć się jakby brali czynny udział w spektaklu.

 

Po występie grupy głos zabrał Prezydent Gdańska Paweł Adamowicz. – Placówka ma za zadanie odświeżyć wizerunek tej części miasta oraz zmobilizować jej mieszkańców, szczególnie dzieci i młodzież, do artystycznego rozwoju. Wyrażam wielką nadzieję na owocną pracę ośrodka – powiedział Prezydent.

 

W części oficjalnej przemówienia wygłosił także dyrektor Departamentu Kultury i Sportu Władysław Zawistowski oraz dyrektor Centrum Sztuki Współczesnej Łaźnia w Gdańsku – Jadwiga Charzyńska. Pierwszy wernisaż w Łaźni 2 będzie można zobaczyć w lutym, przyszłego roku, wznowione zostaną warsztaty edukacyjne. W nowej Łaźni będzie można również skorzystać z biblioteki, która dostosowana jest do potrzeb osób niepełnosprawnych. Centrum Edukacji Artystycznej to także doskonały przykład na wykorzystanie funduszów unijnych – 60% pieniędzy przeznaczonych na odnowienie budynku pochodziło właśnie z tego źródła. Placówka została odremontowana w ramach projektu rewitalizacji Nowego Portu.

 

Jeśli kiedykolwiek zastanawiałeś się, czy jest powód, dla którego miałbyś zapuszczać się w tak nieznane dzielnice jak Nowy Port, teraz znasz odpowiedz. Centrum Edukacji Artystycznej jest na dobrej drodze do zmiany wizerunki miejsca oraz rozwoju artystycznego mieszkańców miasta.

 

Marta Gieda

 

 

 

 

Foto:

http://www.laznia.pl/pliki//norm20121113151600nowy_port_fasada_2_BW.jpg

Projekt i wykonanie: Mehowmy