Sezon żeglarski zakończony!

Program Edukacji Morskiej w Gdańsku zakończył sezon na wodzie. 7 października na wody Zatoki Gdańskiej wypłynęła ostatnia w tym roku grupa gimnazjalistów. Z tej okazji, na jachtach Programu odbyły się dwa rejsy specjalne.

Sezon Żeglarski na Zatoce Gdańskiej tradycyjnie już zamyka Błękitna Wstęga Zatoki Gdańskiej. Zmagania doświadczonych żeglarzy z wody obserwowali uczestnicy Klubu Edukacji Morskiej oraz rodziny ze Związku Dużych Rodzin „Trzy Plus”. Rodzinny rejs okazał się znakomitym pomysłem. Jak podkreślają sternicy Programu: Żeglarstwo to sport, dla ludzi w każdym wieku, liczy się współpraca załogantów i skuteczna komunikacja. A nic tak nie sprzyja dobrym relacjom między rodzicami i dziećmi, jak wspólna pasja! Trudne warunki na wodzie, stanowiły nie lada wyzwanie nawet dla doświadczonych żeglarzy, więc wyścigi były wyjątkowo emocjonujące. Połączenie nauki żeglowania z oglądaniem zmagań doświadczonych zawodników, było dla uczestników rejsu podwójną atrakcją. Regatowe emocje udzieliły się wszystkim!

W niedzielę, 6 października na jachtach Programu zagościli Młodzi Aktywni Gdańszczanie. Trasa krajoznawczego rejsu wiodła wokół wyspy Stogi. Jachty wypłynęły na wody Zatoki Gdańskiej, Wisły Śmiałej i Wisły Martwej. Załoganci mieli okazję podziwiać swoje miasto z nowej perspektywy oraz nauczyć się podstaw sztuki żeglarskiej. Głównym celem realizowanego przez Fundację Navigare projektu „Młodzi Aktywni Gdańszczanie” jest aktywizacja wybranych dzielnic Gdańska – w szczególności środowisk zagrożonych wykluczeniem społecznym. Promujemy alternatywne formy spędzania wolnego czasu, takie jak sport czy wolontariat, wśród dzieci i młodzieży. Dlatego z radością przyjęliśmy zaproszenie Programu Edukacji Morskiej w Gdańsku. Połącznie aktywności fizycznej z edukacją, świetnie wpisuje się w cele realizowanych przez fundację projektów – mówi Piotr Kukowski, prezes Fundacji Navigare. 

Rejsy specjalne zrealizowane zostały dzięki zaangażowaniu sponsorów Programu Edukacji Morskiej w Gdańsku: Ferrero Polska, producenta Kinder Mlecznej Kanapki i Grupy LOTOS S.A. Tym samym Program pożegnał się z sezonem żeglarskim 2013. W ostatni rejs w tym roku, jachty wypłynęły 7 października. Od 2009 roku gdańscy gimnazjaliści przepłynęli prawie 28 000 mil morskich! 

We wrześniu tego roku młodzi ludzie, którzy brali udział w pierwszej edycji Programu Edukacji Morskiej w Gdańsku, rozpoczęli naukę w szkołach średnich. Co oznacza, że już wkrótce każdy Gdańszczanin wchodzący w dorosłość będzie miał za sobą rejs po wodach Zatoki Gdańskiej – podsumowuje Mateusz Kusznierewicz, Prezes Zarządu Fundacji Gdańskiej, pomysłodawca Programu. 

Sezon żeglarski dobiegł końca, ale Program Edukacji Morskiej w Gdańsku nie zwija żagli. Wraz z nadejściem jesieni rozpoczął się ekologiczny konkurs plastyczny „Woda żyje wśród nas!”, adresowany do uczniów gdańskich szkół. Głównym jego celem jest zwiększenie świadomości na temat obiegu wody w przyrodzie i w mieście. Natomiast zimą, w wybranych gdańskich szkołach odbędą się teoretyczne zajęcia żeglarskie i ekologiczne. 

Szczegóły na stronach:
www.programedukacjimorskiej.pl,www.blizejzrodel.pl , www.facebook.com/blizejzrodel

 

 

 

 

 

Foto: http://www.programedukacjimorskiej.pl

Projekt i wykonanie: Mehowmy