Sezon na podręczniki!

Za niecałe dwa tygodnie zaczyna się rok szkolny i jak głosi popularna reklama telewizyjna: „dzieci w wakacje o szkole nie myślą, myśleć za nich muszą rodzice”. O przyborach szkolnych, o plecakach, czasami o mundurkach, ale przede wszystkim o podręcznikach. Te ostatnie do najtańszych nie należą, są jednak miejsca, gdzie można je dostać w niższych cenach.

 

Kategoria książki, to jedna z droższych zachcianek, której unikają raczej osoby o umiarkowanym, bądź obniżonym dochodzie. Podręczniki jednak kupić trzeba, bo dziecko choć zazwyczaj niezbyt do nich przywiązane, to z czegoś uczyć się musi. Gdzie kupić? Pierwsza myśl to oczywiście księgarnie. Można w nich nabyć książki po normalnych, rynkowych cenach. Nie każdego jednak na to stać. Niektórzy kierują się do antykwariatów. Książki z drugiej ręki może nie pachną świeżym drukiem, ale spełniają te same funkcje i przekazują tyle samo wiedzy, co nowe podręczniki.

 

A gdy zawiedzie antykwariat? Mamy do wyboru jeszcze ogłoszenia internetowe. Wiele portali społecznościowych oferuje nam bezpłatne ogłoszenia, dzięki którym możemy zarówno znaleźć kupca na nieprzydatny nam już podręcznik, jak i książkę, której akurat potrzebujemy. Ogłoszenia tego typu znajdziemy również w gazetach, jednak jest ich tam znacznie mniej.

 

Podręczniki z drugiej ręki znajdziemy również na kiermaszach szkolnych. Większość placówek edukacyjnych organizuje na początku września spotkania, na których uczniowie mogą wymieniać się książkami, bądź odsprzedawać młodszym uczniom podręczniki, których ci akurat potrzebują. Warto więc zapytać, czy w naszej szkole też odbywa się taki kiermasz.

 

O nadchodzącym roku szkolnym nie zapomina również Dziennik Bałtycki. Dziennikarze zorganizowali akcję, podczas której zbierają podręczniki i przybory szkolne. Trafią one do rodzin, których nie stać na kupno całej wyprawki dla swoich pociech. Przynosić można stare jak i nowe podręczniki, zarówno te do szkoły podstawowej, gimnazjum, jak i szkół średnich. Ważne jest to, aby książki były wydane po roku 1999 i oczywiście nadawały się jeszcze do użycia.

 

– To już jest dziewiąta akcja, odbywa się co roku, zawsze w sierpniu. Zachęcamy do przynoszenia książek w dobrym stanie do 26 sierpnia, właśnie tego dnia wystawimy wszystkie książki w siedzibie naszej redakcji na Targu Drzewnym 9/11 i od godziny 10:00 będzie można przyjść i wziąć książki w dowolnej ilości. Z bólem serca muszę jednak stwierdzić, że kilka lat temu zainteresowanie było ogromne. Teraz pojawia się coraz więcej ofert kupna podręczników, dlatego przypominamy, że jest wiele osób, które naprawdę potrzebują takiego wsparcia i warto po prostu pomyśleć o innych – mówi Kamila Kubik z działu łączności z  czytelnikami w Redakcji Dziennika Bałtyckiego.

 

Zbiórkę przyborów szkolnych prowadzi również Stowarzyszenie Kibiców Lechii Gdańsk „Lwy Północy”. Przed najbliższym meczem, który odbędzie się dzisiaj (22.08) o godzinie 18:30, będzie można przekazać wszelkiego rodzaju artykuły szkolne przedstawicielom Stowarzyszenia. Będą oni czekali na darczyńców przy wejściu na zielone sektory U, V, W oraz X od godziny 17:00.

 

– Można przynosić każdego rodzaju przybory szkolne. Artykuły będą zbierali członkowie stowarzyszenia przy wejściach na sektory. Serdecznie zapraszamy – mówi członek sekcji charytatywnej Stowarzyszenia Kibiców Lechii Gdańsk „Lwy Północy”.

 

Co jeśli nie możemy odkupić od kogoś używanego podręcznika? O to akurat nie trudno. Na rynku wydawniczym jest dużo tytułów. Biorąc pod uwagę treści programowe przekazywane uczniom w szkołach wydaje się, że tytułów jest o wiele za dużo. Rok po roku podręczniki zmieniają się i choć dzieci i młodzież uczą się tego samego, to odkupić podręcznika od uczniów starszych klas często nie mogą. Pozostaje nam wtedy tylko księgarnia. Na szczęście niektóre z nich tuż przed początkiem roku szkolnego obniżają ceny podręczników o kilkanaście, bądź kilkadziesiąt procent. Wystarczy poszukać. Powodzenia!

 

Agnieszka Lasinkiewicz

Projekt i wykonanie: Mehowmy