Seniorzy ruszajcie na Akademię – zapisy trwają!

Początek roku akademickiego to również inauguracja w Uniwersytecie Trzeciego Wieku Akademii Marynarki Wojennej. W poprzednim roku po raz pierwszy wystartowała tutaj ta forma edukacji seniorów.


Wszystkie osoby w „złotym wieku” organizatorzy zapraszają na zajęcia. Można dowiedzieć się między innymi skąd wiadomo, gdzie znajduje się statek pomimo tego, że na pełnym morzu nie widać nic prócz wody i horyzontu? Jak pracują silniki okrętowe, co znajduje się w morzu, jak żyją w czasie wykonywania zadań na morzu załogi okrętów nawodnych oraz podwodnych?


Odpowiedzi na te i szereg innych pytań stwarza możliwość uczestniczenia w zajęciach Uniwersytetu Trzeciego Wieku AMW. Pomimo tego, że uroczysta inauguracja roku akademickiego 2013/2014 już się odbyła, pierwsze zajęcia planowane są na dzień 26.10.2013 roku. W związku z tym zapisy jeszcze trwają, co umożliwia dołączenie do słuchaczy już zapisanych, a tym samym otrzymania indeksu.

 

Kompletny cykl zajęć na Uniwersytecie obejmuje cztery semestry. Słuchacze obecnego drugiego roku uczestniczyli w zajęciach, których tematyka obejmowała:

–        meteorologię i wypadki morskie;

–        historię marynarki wojennej;

–        ratownictwo morskie;

–        uzbrojenie okrętowe;

–        oceanografię;

–        ekologię Bałtyku;

–        manewrowanie jednostką pływająca;

–    zarządzanie kryzysowe (z podróżą studyjną do Centrum Zarządzania Kryzysowego Pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego w Gdańsku);

–        zapoznanie się z okrętami w ramach podróży studyjnej do 3. FO.


W semestrze letnim dla chętnych zorganizowano również zajęcia z języka angielskiego.

 

Uniwersytety trzeciego wieku są dziś jedną z najpopularniejszych form edukacji osób, które ukończyły lub zbliżają się do ukończenia aktywności zawodowej, mają odchowane dzieci, a nawet wnuki. Celem UTW jest zainteresowanie oraz rozwijanie sprawności intelektualnej, a także wychodzenie na przeciw potrzebom osób, które chcą aktywnie i twórczo spędzić czas wolny, po trudach pracy lub wypełnić część z wolnego czasu emerytów.

 

 

 

 

 

Foto: Krzysztof Miłosz/ AMW

Projekt i wykonanie: Mehowmy