Seniorzy działają!

– Gdańscy seniorzy są aktywni, lubią spędzać czas razem, a co najważniejsze do swoich działań angażują rówieśników, dając dobry przykład innym grupom wiekowym– mówi Piotr Kowalczuk zastępca prezydenta ds. polityki społecznej.


– Stale rozszerzamy ofertę dla seniorów starając się wyjść naprzeciw ich oczekiwaniom i potrzebom. Nie tylko sezon wiosenny w Gdańsku należy do seniorów! Specjalnie dla nich przygotowana została bogata oferta wydarzeń kulturalnych, sportowych, edukacyjnych i rekreacyjnych. Dopiero co zakończyliśmy dwudniowe Targi Opieki i Zdrowia Niezależni 65+  – podkreśla Piotr Kowalczuk.

 

Seniorzy śpiewają

27 kwietnia w Domu Sztuki GAK (ul. Stryjewskiego 25) odbędzie się Przegląd Karaoke OD SENIORA DO GWIAZDORA. W przeglądzie wezmą udział wokaliści z Domów Pomocy Społecznej z Gdańska, Gdyni, Sopotu, Kartuz, Stegny i Stawisk. Uzdolnieni seniorzy zaprezentują się w repertuarze złożonym ze znanych i popularnych polskich przebojów – usłyszymy m.in. Chałupy welcome to, Gdzie się podziały tamte prywatki, Tyle słońca w całym mieście, Wszystko mi mówi, że mnie ktoś pokochał czy Rudego rydza.


Występy uczestników komentować będzie Jury, w którego składzie zasiądą znane postaci trójmiejskiej kultury: Irena Pająkówna-Jasman, aktorka Teatru Muzyc znego w Gdyni, Jerzy Detko, lider popularnego Detko Band oraz Monika Jarząbek, kierownik domu kultury – Stacja Orunia. Na koniec imprezy jurorzy wybiorą swoich faworytów, a atrakcyjną nagrodę-niespodziankę przyzna także publiczność.


Organizowany przez Dom Pomocy Społecznej „Ostoja” Przegląd Karaoke to jedna z pierwszych tego typu inicjatyw na Pomorzu. Projekt ma charakter zabawy i służy integracji.

– Chcemy także walczyć ze stereotypem seniorów jako ludzi smutnych i mało aktywnych. Pomoże nam w tym na pewno konwencja karaoke – jednej z najpopularniejszych form imprezowej rozrywki, która jak żadna inna pomaga przełamywać bariery pokoleniowe – mówią organizatorzy.


Seniorzy czytają książki

Również 27 kwietnia, w godz. 11:00-12:30 w bibliotece Szkoły Podstawowej nr 8 w Gdańsku (Dragana 2) seniorzy z Chełmu i okolic mogą wziąć udział w „Spotkaniu z książką”. Podczas spotkania odbędzie się prezentacja wybranych książek. Spotkanie będzie integrować pokolenia, gdyż podczas niego uczniowie podstawówki recytować będą wiersze.

 

Słoneczna jesień

Kolejne wydarzenie adresowane do gdańskich seniorów to czwartkowe (28 kwietnia) spotkanie z cyklu „Seniorze, zadbaj o słoneczną jesień”, które odbędzie się w godz. 10.00 do 13.00 w siedzibie Klubu Samopomocy Śródmieście przy ul. Stajennej 3.


– Zależy nam na tym, aby gdańscy seniorzy mieli możliwość poznania różnych form aktywnego spędzania czasu wolnego, spotykali się z życzliwymi i sympatycznymi osobami, nie ulegali tzw. „naciągaczom” oraz dowiedzieli się, gdzie można uzyskać odpowiednie wsparcie – mówią organizatorzy.


– Senior nie musi być smutny i samotny. Dzięki różnorodnej ofercie może czuć się potrzebnym, radosnym i spełnionym – dodają.


Inicjatorami projektu oraz organizatorami spotkań dla seniorów są pracownicy Działu ds. Seniorów Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Gdańsku, Gdańskiej Spółdzielni Socjalnej, Stowarzyszenia Przedsiębiorczości i Rehabilitacji oraz Policji.

 

 

 

Foto: dpsostoja.gda.pl

Projekt i wykonanie: Mehowmy