Ściągnij aplikację i powiedz miastu, gdzie ma zasadzić drzewa

BAND (Bank Nasadzeń Drzew) to internetowa aplikacja pozwalająca mieszkańcom miasta łatwo i szybko wskazać na mapie Gdańska miejsca, w których warto posadzić nowe drzewa lub krzewy. Ta pionierska na skalę kraju aplikacja, wykorzystująca wiedzę mieszkańców o potrzebach w zakresie nowej zieleni w ich najbliższej okolicy, została uruchomiona w maju 2015 r. Pod koniec września zakończyła się analiza uwarunkowań technicznych, własnościowych i środowiskowych miejsc zgłoszonych przez mieszkańców. Nowe drzewa pojawią się w ok. 40 nowych lokalizacjach.

 

Dlaczego taka aplikacja jest potrzebna?

Procesy inwestycyjne sprawiają, że co roku wycina się drzewa. Wycinane są również drzewa chore i stanowiące zagrożenie dla mieszkańców. Dzięki aplikacji mieszkańcy Gdańska mogą w prosty sposób zaproponować nowe miejsca do nasadzeń.

 

Wskazujący nie płaci – środki od inwestorów

Po przesłaniu zgłoszenia w ramach aplikacji, zgłoszenie analizowane jest przez Urząd Miejski pod kątem uwarunkowań środowiskowych, technicznych i własnościowych. Jeśli teren spełnia założone kryteria, miejsce trafia do bazy terenów przeznaczonych do nasadzeń. Środki na zakup nowych drzew pochodzą z opłat od inwestorów za tzw. nasadzenia zastępcze. Zgłaszający nie płaci za nasadzenia.

 

Prezydent Miasta Gdańska:

– Było moim marzeniem od lat, aby umożliwić każdemu z mieszkańców Gdańska posadzenie swojego drzewa. Pamiętam sadzone przez siebie drzewa, jak przez lata obserwowałem ich powolny wzrost i pojawiające się zielone liście – mówi prezydent Paweł Adamowicz. – Trudno było znaleźć sposób, aby móc to urzeczywistnić. Z pomocą przyszły dopiero technologie, które intensywnie włączamy w rozwój i zarządzanie miastem. Każdy będzie miał okazję sprawić, że Gdańsk będzie jeszcze bardziej zielony i opiekować się przez dekady wybranym drzewem.

 

Więcej o aplikacji: www.bandgdansk.com lub www.gdansk.pl/band
Foto: careynieuwhof.com

Projekt i wykonanie: Mehowmy