Ruszyła ogólnopolska kampania społeczna „Zdrowi Wiekowi”

 Podnoszenie komfortu życia seniorów poprzez edukację ich opiekunów dotyczącą m.in. znaczenia aktywności ruchowej lub odpowiedniego żywienia – to cel ogólnopolskiej kampanii społecznej „Zdrowi Wiekowi”, którą zainaugurowano we wtorek w Warszawie. 


W ramach kampanii stworzony został portal www.zdrowiwiekowi.pl na którym można znaleźć informacje i porady specjalistów dotyczące stanu zdrowia i profilaktyki w starszym wieku. Poruszane będą zagadnienia związane z geriatrią, np. psychiką osób starszych, rehabilitacją, żywieniem medycznym, onkologią, a także aktywnością ruchową oraz intelektualną seniorów. Ponadto w centrach handlowych w kilku miastach w Polsce staną wyspy edukacyjne, gdzie specjaliści będą udzielać porad dotyczących opieki nad osobami starszymi.


Osoby starsze powinny liczyć nie tylko na opiekę geriatrów, ale także lekarzy innych specjalizacji oraz na pomoc swoich opiekunów – mówiła podczas konferencji prasowej inaugurującej kampanię dr Elżbieta Kozak-Szkopek z kliniki geriatrii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.  Jak zaznaczyła, starość wiąże się z wielochorobowością, ponieważ to w grupie seniorów najwięcej osób choruje na cukrzycę, nadciśnienie tętnicze i inne choroby przewlekłe, a ponadto ma problemy ze wzrokiem, poruszaniem się.


Ekspert w dziedzinie żywienia medycznego dr Stanisław Kłęk zwracał uwagę na niedożywienie wśród seniorów, co często wynika z problemów z przyjmowaniem pokarmów lub ograniczoną samoobsługą. Jak mówił, masa ciała często jest prawidłowa, jednak proporcje masy mięśniowej do tłuszczowej są zaburzone z powodu nieodpowiedniej diety. „Trzeba zwiększyć świadomość opiekunów na temat wyboru jedzenia dla osób starszych” – dodał.


 „Starość będzie dotyczyła każdego z nas, a do wielu osób wciąż ta myśl nie dociera” – zaznaczyła prezes Fundacji „Porozumienie Bez Barier” Jolanta Kwaśniewska i dodała, że z danych demograficznych wynika, iż w 2050 r. Polska będzie krajem starych, chorych i biednych kobiet. „Te statystyki są przerażające” – ostrzegała.  Jak mówiła, mamy starzejące się społeczeństwo, a jednocześnie promowany jest kult młodości.

 

 

Źródło: PAP

Foto: zdrowiwiekowi.pl

Projekt i wykonanie: Mehowmy