Ruszyła Gdyńska Akademia Młodych

Gdyńska Akademia Młodych to projekt dla uczniów pierwszych klas, gdyńskich szkół średnich. Organizatorem przedsięwzięcia jest Fundacja Studentów i Absolwentów Uczelni Wyższych Pomeranian Students’ Coalition. Projekt finansowany jest w całości przez Urząd Miasta Gdynia. 

Gdyńska Akademia Młodych to wykłady i warsztaty, a nawet zajęcia w terenie, dotyczące historii, tradycji i kultury Gdyni i regionu. Wczoraj w Sali Senatu AMW odbyła się inauguracja projektu. Uroczystego otwarcia Gdyńskiej Akademii Młodych dokonał Dziekan Wydziału Nauk Humanistycznych i Społecznych prof. AMW dr hab. Jerzy Kojkoł.


W projekcie bierze udział 64 uczniów, ale jak mówi koordynator projektu, Paweł Kusiak – Niemniej ciągle istnieje możliwość rejestracji. Zainteresowani mogą napisać podanie do koordynator projektu o umożliwienie dodatkowej rejestracji -. Projekt był promowany na różne sposoby: plakaty, ulotki, Facebook. Najwięcej uczestników zarejestrowało się jednak po bezpośredniej prezentacji zorganizowanej na lekcji w ich szkole. Uczestnicy GAM to przede wszystkim reprezentanci: IALO, VILO, IXLO i Zespołu Szkół Administracyjno-Ekonomicznych – dodaje Paweł Kusiak.

Projekt przewiduje trzy typy zajęć: wykłady, warsztaty i zajęcia terenowe. Wykłady będą odbywały się w klasycznej formie akademickiej, celem warsztatów będzie większa aktywizacja uczestników. W ramach zajęć terenowych młodzież będzie miała zaś okazję w praktyce zetknąć się z omawianymi teoretycznie zagadnieniami. Jeśli chodzi o zajęcia terenowe to organizatorzy przewidują między innymi wizytę w porcie wojennym i zwiedzanie okrętów, wizytę w teatrze i spotkanie z aktorami, a także grupowe zwiedzanie gdyńskich muzeów oraz udział w organizowanym cyklicznie przez Fundację PSC projekcie Gdyńska Debata Młodych.

Jak mówi Paweł Kusiak – Wydaje mi się, że pierwsze zajęcia się podobały. Niewątpliwe to wielka zasługa zaangażowania prowadzącej pani mgr Karoliny Szydywar-Grabowskiej. Dodatkowo w ramach pierwszych zajęć przeprowadzona została zabawa integracyjna – .

Projekt i wykonanie: Mehowmy