Rusza Afrosfera

W kwietniu druga edycja Afrosfery – interdyscyplinarnej imprezy skierowanej nie tylko do miłośników Czarnego Kontynentu, ale przede wszystkim do ludzi kreatywnych, otwartych na inne kultury i ciekawych świata. W tym roku organizatorzy Afrosfery zdecydowali się zaktywizować Gdynię, a wszystko dzięki wsparciu Centrum Współpracy Młodzieży i projektowi Gdynia Aktywna.

 

Ubiegłoroczna, jednodniowa impreza przyciągnęła wielu „afro-entuzjastów”. Tym razem organizatorzy postawili na aktywne działanie mieszkańców Trójmiasta, którzy przyczynią się do upowszechniania wiedzy na temat Afryki i jej kultury, a ściślej mody! Podczas dwóch weekendowych warsztatów dziesięcioro uczestników i uczestniczek samodzielnie zaprojektuje i stworzy stroje inspirowane motywami afrykańskimi – mówi Paulina Fogtman, jedna z organizatorek Afrosfery.

 

Warsztaty będą podzielone na dwie części. Podczas pierwszych zajęć, 14-15 kwietnia, uczestnicy i uczestniczki poznają popularną w wielu krajach afrykańskich metodę farbowania tkanin, zwaną batikiem. Tydzień później, 21-22 kwietnia, z przygotowanych wcześniej barwnych materiałów zostaną zaprojektowane i uszyte stroje. Od uczestników nie jest wymagane doświadczenie w dziedzinie projektowania i szycia, ale kreatywność, otwartość, entuzjazm i chęć nauczenia się czegoś nowego. Warsztaty batiku poprowadzi Dorota Fic, a zajęcia poświęcone projektowaniu i szyciu ubrań Agata Jaworska.

 

Dorota Fic z techniką batiku zetknęła się po raz pierwszy na szkolnych warsztatach: „Pierwsze wrażenie: technika posiada w sobie dużo energii, ekspresji, niesamowitości. Z czasem wykonywanie prac plastycznych różnego typu stało się moją wielką pasją. Zaczęłam studia na wydziale malarstwa. Obok programowych zajęć w pracowni wykonywanych techniką olejną i akrylami, batik pełnił funkcję ciekawej odskoczni”. 

Więcej informacji znajdzie na stronie: http://www.batik.art.pl/


Natomiast Agata Jaworska jest absolwentką „Akademii Mody”, znanej powszechnie jako „Gdyńska szkoła Odzieżowa”; jako animator czasu wolnego współpracuje z osiedlowym Klubem Apteka oraz z agencją Artystyczną „Kappa”, gdzie prowadzi zajęcia z zakresu rękodzieła.  Współpracuje również z pomorskimi Galeriami, a także zajmuje się przetwarzaniem tkanin w różne formy użytkowe i dekoratorskie. Patchwork, kostiumologia oraz projektowanie gałgankowych zabawek to specjalność Agaty Jaworskiej.

Więcej:  http://patchworkowo.blogspot.com/2012/02/afro-moda.html


Podobnie jak w ubiegłym roku celem organizatorów Afrosfery jest pokazanie bogactwa i różnorodności kultury krajów afrykańskich. Organizatorzy chcą przełamać istniejące na temat kontynentu stereotypy, które często ukazują ten różnorodny i barwny kontynent przez pryzmat problemów, z którymi się zmaga. Tymczasem Afryka ma wiele do zaoferowania, a motywy afrykański przenikają do europejskiej kultury – są obecne w muzyce, sztuce i w modzie.


Terminy warsztatów:

14.04 (sobota), godz. 10.00-15.00 batik

15.04 (niedziela), godz. 10.00-14.00 batik

21-22.04 (sobota, niedziela), godz. 10.00-14.00 projektowanie i szycie

Miejsce: Gdyńskie Liceum Autorskie, ul. Pomorska 39/41

Jak dotrzeć? http://www.gla.edu.pl/?page_id=47v

Udział w warsztatach jest BEZPŁATNY.

 

Żeby wziąć udział w warsztatach należy wysłać wypełniony formularz zgłoszeniowy do dnia 4 kwietnia 2012 r. na adres afrosfera@gmail.com. Do warsztatów zostanie zaproszonych 10 osób. Osoby zakwalifikowane zostaną o tym poinformowane do 6 kwietnia 2012 roku. Formularz zgłoszeniowy dostępny jest pod adresem: https://docs.google.com/spreadsheet/viewform?formkey=dEN1YzctT1pDU2o3NnZYVVRUaEFYUHc6MQ Prace stworzone przez uczestników i uczestniczki zostaną zaprezentowane 12 maja podczas finału Afrosfery. Więcej informacji: www.facebook.com/afrosfera

 

 

 

 

Źróło: mat. pras.

Foto: Joe Mabel

Projekt i wykonanie: Mehowmy