Ruch rowerowy w Gdańsku nadal rośnie

Najnowsze badania natężenia ruchu rowerowego wykazały, że znów znacząco zwiększyła się liczba rowerzystów poruszających się po Gdańsku. W ciągu ostatniego roku ruch rowerowy wzrósł o 12 proc. Głównymi arteriami rowerowymi miasta codziennie przemieszczają się tysiące rowerzystów.


Sześć i pół tysiąca rowerzystów na al. Zwycięstwa, ponad dziesięć tysięcy w pasie nadmorskim – to dobowe rekordy zanotowane w trakcie pomiarów natężenia ruchu rowerowego. Pomiarów dokonują na bieżąco liczniki rowerowe i pętle indukcyjne. Ostatnio wykonane zostały również coroczne pomiary „manualne” koordynowane przez Biuro Rozwoju Gdańska.


– Z zebranych danych wynika, że rowerzystów przybywa w Gdańsku w lawinowym tempie. Ale co ważne – badania wykazały, że rower służy nie tylko rekreacji, ale przede wszystkim pełni rolę komunikacyjną, jest wykorzystywany do codziennego poruszania się po mieście – np. w drodze do szkoły i pracy – podsumowuje badania Piotr Bąkiewicz z BRG.


Rowerzystów przybywa, bo – jak tłumaczy Grzegorz Krajewski z Referatu Mobilności Aktywnej gdańskiego magistratu – możemy się pochwalić rekordową ilością tras rowerowych w mieście. Obecnie sieć tras rowerowych liczy łącznie 466 km i nadal się dynamicznie rozrasta. Znacznie zwiększyła się też w ostatnich latach liczba parkingów rowerowych.


Szczegółowy wykaz infrastruktury rowerowej prezentuje wydana przez Miasto Gdańsk mapa rowerowa. W lipcu 2014 roku ukaże się kolejna, zaktualizowana edycja tej mapy. Będzie jeszcze dokładniejsza niż poprzednio, nowością będzie też propozycja „pętli rekreacyjnych”, czyli opisanych szlaków, którymi będzie można poruszać się rekreacyjnie – np. między zbiornikami retencyjnymi na Gdańsku Południe, po lasach oliwskich, czy na Wyspie Sobieszewskiej.


– Do wzrostu liczby rowerzystów przyczyniają się też tzw. „projekty miękkie”, zazwyczaj realizowane w ramach projektów unijnych. Dwie ostatnie kampanie – „Rowerowy Maj” i „Rowerem do pracy” zaskoczyły nas odzewem. Takich wyników mogą pozazdrościć nam najbardziej rowerowe miasta w całej Europie – podsumowuje Maciej Lisicki, zastępca prezydenta Gdańska.

Projekt i wykonanie: Mehowmy