Rozpoczęła się V edycja Gdańskiego Funduszu Senioralnego

Rozpoczęła się V edycja Gdańskiego Funduszu Senioralnego. Projekt skierowany jest do wszystkich osób w wieku 60+, które mają ochotę aktywnie i kreatywnie spędzać wolny czas poznając nowych ludzi i nowe zajęcia. W poprzednich edycjach zrealizowano łącznie 113 inicjatyw na łączną kwotę 56 500 zł.

Celem Funduszu jest dofinansowanie inicjatyw/wydarzeń zaproponowanych przez seniorów. Działania te muszą być nakierowane na aktywizację i integrację środowiska.

– Jak pokazały wcześniejsze zrealizowane edycje programu możliwych pomysłów jest nieskończona ilość. Ilość składanych wniosków nas zaskoczyła – mówi Agnieszka Buczyńska – wiceprezes Regionalnego Centrum Wolontariatu w Gdańsku. – Seniorzy realizują projekty z myślą o innych i to przede wszystkim doceniamy. W ostatniej edycji znalazło się bardzo dużo projektów wynikających z obserwowanej przez seniorów lokalnej potrzeby. Grupa seniorów uznała, że jest potrzeba drobnych napraw na rzecz samotnych seniorów w dzielnicy i jako wolontariusze naprawiają krany, mocują urwane szafki czy naprawiają zepsute drzwi. Inni znowu realizują projekt dotyczący gdańskich wód, jeszcze inni zorganizowali wydarzenie dla całej lokalnej społeczności – dodaje.

Jak pozyskać fundusze? Regionalne Centrum Wolontariatu w Gdańsku może zaproponować nawet 500 złotych na przeprowadzenie inicjatywy. Wystarczy zebrać minimum 5 seniorów i złożyć wniosek o dofinansowanie wraz z opisem planowanego przedsięwzięcia. Wybór aktywności jest nieograniczony.

– Aktualnie mamy do rozdysponowania środki na 40 inicjatyw senioralnych – mówi Buczyńska. – W pierwszej edycji, która dobiegła końca dofinansowaliśmy 40 projektów, chętnych było jednak zdecydowanie więcej, bo wpłynęło aż 108 wniosków. Pokazuje to najlepiej, że seniorzy chcą się angażować. Dzięki Gdańskiemu Funduszowi Senioralnemu nie tylko  korzystają z oferty zajęć sportowych, wydarzeń kulturalnych, warsztatów, ale także sami ją tworzą. Gdański Fundusz Senioralny to efekt naszej trzyletniej pracy, badań gdańskiej społeczności seniorów, pilotowania kreatywnych metod angażowania seniorów w wolontariat oraz wdrożenia Gdańskiego Funduszu Senioralnego i zwiększanie co roku funduszy na inicjatywy.

Wnioski do V edycji składać można do 15 września 2015 roku, a zwycięskie inicjatywy wyłonione zostaną do końca września.

Wszystkich zainteresowanych zapraszamy na spotkanie o tym jak napisać 
i złożyć wniosek do Gdańskiego Funduszu Senioralnego.
Termin spotkania: 9 września 2015 g. 14.00 sala nr 4.41 w budynku Europejskiego Centrum Solidarności, Pl. Solidarności 1.
Zapisy pod nr tel. 58 772 42 19

 

Wnioski oraz regulamin dostępne są poniżej:

WNIOSEK
REGULAMIN
SPRAWOZDANIE
INSTRUKCJA REALIZACJI INICJATYWY

oraz w Regionalnym Centrum Wolontariatu w Gdańsku, Pl. Solidarności 1 p.3.35 (budynek Europejskiego Centrum Solidarności).

Projekt „Gdański model wolontariatu seniorów” finansowany jest z Rządowego Programu na rzecz Aktywności Społecznej Osób Starszych na lata 2014-2020 oraz środków Gminy Miasta Gdańsk.

Projekt i wykonanie: Mehowmy