Rowerowy Maj. Gdańsk lepszy niż Kopenhaga i Amsterdam!

Kampania „Rowerowy Maj” pokazała potencjał komunikacji rowerowej w Gdańsku. Mimo, że aura nie zawsze była łaskawa, liczba zaparkowanych przed szkołami jednośladów biła wszelkie rekordy. W zwycięskiej Szkole Podstawowej nr 62 aż 53% uczniów dojeżdżało na zajęcia rowerami! Wśród wszystkich zgłoszonych szkół wskaźnik ten wyniósł średnio 39%. To więcej, niż w Kopenhadze (36%) i Amsterdamie (38%).


Głównym celem kampanii była promocja komunikacji rowerowej poprzez zabawę. Zasady były bardzo proste. Każdy uczeń, który przyjechał do szkoły rowerem, otrzymywał dwie naklejki. Jedną z nich przyklejał do indywidualnej książeczki rowerowej, a drugą na szkolny plakat „Rowerowego Maja” w miejscu przeznaczonym dla jego klasy. Gwarantowało to dobrą zabawę i zdrową rywalizację, a na najbardziej aktywnych uczniów, klasy i szkoły czekały atrakcyjne nagrody.


Uczniowie zostaną nagrodzeni dzwonkami i licznikami rowerowymi, natomiast najlepsze klasy w każdej ze szkół wybiorą się na wycieczkę do któregoś z centrów rozrywki czy nauki. Puchar dla najbardziej rowerowej szkoły w Gdańsku w roku 2014, w postaci samoobsługowej stacji rowerowej, wręczy Prezydent Gdańska Paweł Adamowicz.


Entuzjazm dzieci do kampanii udzielił się również nauczycielom i rodzicom, którzy z chęcią towarzyszyli najmłodszym rowerzystom w drodze do szkoły. W dniach 12-23 maja ponad 1700 dzieci i nauczycieli zdecydowało się korzystać z rowerów w drodze do szkół. Równolegle do kampanii szkoły zorganizowały liczne konkursy plastyczne, rajdy i wycieczki rowerowe. „Rowerowy Maj” okazał się doskonałą zachętą do przełamania codziennej rutyny wśród najmłodszych. Wierzymy też, że pozytywnie wpłynął na zachowania komunikacyjne rodziców.


Zwycięzcą kampanii została szkoła podstawowa nr 62 na gdańskim Krakowcu z 53-procentowym udziałem uczniów dojeżdżających na zajęcia rowerami. Najbardziej rowerową klasą w Gdańsku została Vc ze szkoły nr 12 na Ujeścisku, w której rowerami regularnie jeździło 20 spośród 24 uczniów.


Kampania „Rowerowy Maj” została poprzedzona szkoleniem pn. „Ruch drogowy i mobilność w mieście”. Zajęcia prowadzone były w dwóch etapach. W siedzibie Centrum Zarządzania Systemem Tristar dzieci zdobywały wiadomości o zasadach organizacji ruchu drogowego. Podczas warsztatów terenowych, prowadzonych w bezpośrednim otoczeniu każdej ze szkół, uczniowie oceniali bezpieczeństwo na swojej drodze do szkoły oraz zdobywali wiedzę na temat sprawnego poruszania się rowerami. Istotą warsztatów było przedstawienie roli roweru w systemie transportowym nowoczesnego miasta, jego oddziaływania na stan środowiska, zdrowie, powszechną mobilność i bezpieczeństwo na drogach.


Dodatkowo, poprzez specjalnie dedykowane dla rodziców broszury, organizatorzy zadbali, aby postrzegali oni jazdę rowerem jako bezpieczny i zdrowy wariant dojazdu oraz prawidłowo przygotowali dzieci do kampanii. Dzięki temu uczniowie byli solidnie przygotowani i zmotywowani do aktywnego udziału w „Rowerowym Maju”.

 

 

 

 

 

Foto: gdansk.pl

Projekt i wykonanie: Mehowmy