Rekordowy Nocny Bieg Świętojański

6247 osób na starcie i 6199 na mecie. To jest nowy rekord frekwencji Nocnego Biegu Świętojańskiego w Gdyni! Dla porównania, przed rokiem wystartowało 4566, a na mecie zameldowało się 4363 zawodników. Rozgrywane nocą z piątku na sobotę po raz 10-ty zawody wśród mężczyzn wygrał Kenijczyk Daniel Muindi Muteti. Z kolei z kobiet najszybsza była Etiopka Letebrhan Haylay Gebrelasse.

 
Nocny Bieg Świętojański tradycyjnie poprzedzony został Marszem Nordic Walking, który zgromadził ponad 330 osób. Miłośnicy chodzenia z kijkami mieli do pokonania 4-kilometrową pętlę wiodącą przez Skwer Kościuszki, Bulwar Nadmorski i Park Rady Europy. W swoich kategoriach wygrali Mieczysław Drawc (21:12) a także Magdalena Różyk (23:34).

 
O godzinie 23.59, na minutę przed północą wystrzał z działa ORP Błyskawica rozpoczął jedną z największych imprez sportowych w Polsce. Nowa trasa – zgodnie z oczekiwaniami – nie tylko pozytywnie wpłynęła na bezpieczeństwo biegaczy, lecz także wielu osobom pomogła pobić „życiówki”.

 
Najlepsi uporali się z nią w mniej niż 30 minut, co nie powinno dziwić – czołówka zawodników składała się z reprezentantów takich biegowych mocarstw jak Kenia czy Etiopia. Pierwsze miejsce w X Nocnym Biegu Świętojańskim zajął z czasem 29:01 Daniel Muteti Muindi z Kenii, kolejne dwa – Etiopczyk Tola Bane (29:07) i Ukrainiec Roman Romanenko (29:24). Wśród pań na podium także dominowały zawodniczki z Afryki: Z czasem 33:40 wygrała Letebrhan Haylay Gebrelasse z Etiopii, za nią uplasowały się Polka Tatiana Holowcenko (33:40) i z takim samym czasem Kenijka Consalater Chemtai Yadaa.
 
 
Na zakończenie wszyscy zawodnicy otrzymali pamiątkowy medal – trzecią część układanki, z której po zakończeniu tegorocznego GPX będzie można stworzyć figurkę Daru Pomorza. Swoje wyniki można sprawdzić na stronie TUTAJ.

 
 
Nocny Bieg i Marsz Świętojański był trzecim w tegorocznym cyklu Grand Prix Gdyni w biegach ulicznych. Do rozegrania pozostał jeszcze Bieg Niepodległości, który odbędzie się 11 listopada 2014 roku. Już teraz wiadomo, że w tegorocznym cyklu pobity zostanie rekord frekwencyjny – w zeszłym roku we wszystkich czterech biegach wystartowało niecałe 15000 osób. W tym roku liczba ta już teraz została przekroczona.

 

 

 

 

 

Foto: gdyniasport.pl

Projekt i wykonanie: Mehowmy