Przyjdź, obejrzyj, skomentuj

Instytut Kultury Miejskiej w Gdańsku oraz PLANETE+ DOC FILM FESTIVAL mają pomysł na zaktywizowanie młodzieży i poszerzenie ich wiedzy o świecie – specjalnie dla nich powstały MIASTOPROJEKCJE.


A na czym one polegają? Są to comiesięczne spotkania, skupiające gdańską młodzież, która ma możliwość wspólnego obejrzenia nagradzanych na festiwalach filmowych produkcji. W środę, 5 lutego, będzie to wielokrotnie wyróżniany film o tytule „Megamiasta” reżyserii Michaela Glawoggera. Utwór opowiada o życiu i marzeniach mieszkańców aglomeracji tętniących życiem – jednak nie tych postaci, które znane z pierwszych stron gazet, a tych „szarych” i, pozornie, „nieciekawych”. Bohaterami są m.in. mężczyzna z Indii niegdyś sprzedający balony, teraz wyświetlający dzieciom filmy na projektorze czy mieszkaniec Meksyku, którego dolą jest obsługa śmieciarki, chociaż skrycie marzy o karierze piłkarza.


Dodatkowym atutem spotkania są osoby gospodarzy: wykładowca Uniwersytetu Gdańskiego, historyk sztuki dr Hubert Bilewicz oraz absolwent Politechniki Gdańskiej – architekt Łukasz Bugalski, którzy poprowadzą spotkanie z uczestnikami.


W trakcie kolejnych spotkań w ramach cyklu MIASTOPROJEKCJE planowane są pokazy filmów: „Dwugłowy smok”, „Detropia” i „Syndrom wenecki”.


Środowy pokaz rozpocznie się o 19 w Siedzibie Instytutu Kultury Miejskiej w Gdańsku (ul. Długi Targ 39/40). Wstęp na wydarzenie jest wolny.

 


Marta Gieda


Foto: www.ikm.gda.pl

Projekt i wykonanie: Mehowmy