Program PoZdro! Prawie tysiąc dzieci przebadanych

Już 865 dzieci z 19 gdyńskich gimnazjów zostało przebadanych w ramach Ogólnopolskiego Programu Profilaktyki Cukrzycy i Chorób Cywillizacyjnych „PoZdro!”, prowadzonego przez Fundację Medicover we współpracy z Polskim Towarzystwem Diabetologicznym i Radą Naukową Fundacji Medicover, jednego z największych tego typu programów w Europie.

Do tej pory Zintegrowaną Opieką Indywidualną objęto 145 uczniów. Docelowo Fundacja chce przebadać w Gdyni 6 tysięcy uczniów pierwszych klas wszystkich 23 gimnazjów, w ciągu kolejnych trzech lat. A wszystko po to, by już w tym wieku zminimalizować ryzyko wystąpienia chorób cywilizacyjnych wynikających najczęściej z braku ruchu i nieprawidłowego żywienia.

Celem Programu „PoZdro!” jest doprowadzenie do poprawy stanu zdrowia uczniów pierwszych klas szkół gimnazjalnych z Gdyni poprzez zmniejszenie ryzyka wystąpienia cukrzycy (zwłaszcza typu 2) i innych chorób cywilizacyjnych, takich jak na przykład nadciśnienie tętnicze, czy podwyższony poziom cholesterolu oraz, co niezwykle istotne, podniesienie świadomości zdrowego trybu życia. Fundacja robi to przy pomocy trzech elementów. Pierwszy polega na przeprowadzeniu na terenie szkół dobrowolnych, bezpłatnych i nieinwazyjnych, około 20-minutowych badań przesiewowych: m.in. badań wzroku, postawy ciała, sprawności krążeniowo-oddechowej, masy i skład ciała, co poprzedza informacja skierowana do rodziców (np. podczas wywiadówek). Drugim elementem programu jest przeprowadzenie szkoleń w placówkach edukacyjnych, dotyczących kształtowania i realizacji polityki zdrowotnej na terenie szkół poprzez wykłady skierowane do nauczycieli oraz dostarczenie odpowiednich narzędzi służących edukacji zdrowotnej. W ramach trzeciego elementu programu dzieci z czynnikami ryzyka rozwoju chorób cywilizacyjnych oraz ich rodziny obejmowane są dwuletnią opieką indywidualną. Przeprowadzane są także warsztaty edukacyjne dla rodzin objętych tą opieką.

Badania przesiewowe w gdyńskich szkołach trwają od połowy marca. Zgodnie z planem mają zakończyć się w czerwcu. Kolejna edycja badań nowego rocznika pierwszych klas gimnazjalnych rozpocznie się na przełomie września i października w roku szkolnym 2014/2015.

– W ciągu dwóch miesięcy udało się zbadać już kilkanaście procent uczniów z planowanej grupy, głównie dzięki bardzo dobrej współpracy z dyrektorami szkół i rodzicami dzieci, którzy musieli wyrazić zgodę na badania. To nas bardzo cieszy i chcemy z równą determinacją kontynuować naszą pracę, by w efekcie doprowadzić do poprawy stanu zdrowia u tych młodych ludzi. Wiemy już, że niemała grupa wymaga indywidualnej opieki prowadzonej przez czterech specjalistów: lekarza, dietetyka, psychologa i trenera – wyjaśnia Marcin Radziwiłł, prezes zarządu Fundacji Medicover.

Pierwszą szkołą, objętą Programem „PoZdro!” jest Gimnazjum nr 13 w Chyloni. Już na początku marca przed budynkiem szkoły pojawiło się graffiti z informacją o programie. Placówka ta od samego początku była bardzo zaangażowana w jego realizację.

– Mamy u nas 140 pierwszoklasistów. Nie mieliśmy żadnego problemu z uzyskaniem zgody od rodziców na badania. Uczniowie tym chętniej do nich przystępowali, im częściej dowiadywali się, że trwa to bardzo krótko i jest całkowicie bezbolesne. Program jest niezwykle potrzebny, bo do tej pory nie mieliśmy żadnych danych o skali potencjalnych zagrożeń dla zdrowia u dzieci w naszej szkole. Dla każdego rodzica to jest niebywała możliwość, aby potwierdzić, że dziecko jest zdrowe i otrzymać raport stanu zdrowia – mówi Bogumiła Dybowska, wicedyrektorka Gimnazjum nr 13.

Projekt i wykonanie: Mehowmy