Prawie najmniejsze morze świata potrzebuje pomocy

Marzec, to miesiąc poświęcony wodzie. Właśnie zbliża się Światowy Dzień Morza, który przypada 17 marca. 22 marca to Światowy Dzień Wody oraz Dzień Ochrony Morza Bałtyckiego.


Bałtyk to jedno z najmniejszych mórz świata, które jest morzem śródlądowym położonym w głębi kontynentu europejskiego. Każdy żeglarz morski wie, że aby dopłynąć do Oceanu Atlantyckiego, trzeba najpierw cieśninami duńskimi przepłynąć do Morza Północnego  i dalej do oceanu. Dlatego wymiana wody z tą oceaniczną następuje bardzo powoli i trwa to około 30 lat! Co to dokładnie oznacza? Że wszystkie zanieczyszczenia, które trafiają do Bałtyku pozostaną w nim przez okres życia jednego pokolenia Europejczyków.


Jak możesz pomóc?

1. Ograniczajmy fosforany! Są stosowane w rolnictwie, ale mamy je również w domu m.in. w proszkach do prania. Warto poszukać tych, które mają go mniej albo wcale!

2. Wybieraj środki czystości, które ulegają naturalnemu rozpadowi biologicznemu.

3. Segreguj śmieci – wtedy nie zanieczyszczamy środowiska, w tym też wody.

4. Jeśli planujesz rejs, zainteresuj się czy Twój armator usuwa ścieki w porcie, czy wypuszcza je po prostu do morza, w którym potem pływasz.

5. Nigdy nie wylewaj ścieków bezpośrednio do rzek, jezior czy morza. To samo dotyczy przeterminowanych leków lub chemikaliów.

6. Kupuj produkty rybne z etykietą MSC, która gwarantuje, że ryby pochodzą z dobrze zarządzanych łowisk.

7. Pamiętaj! Zakręcaj wodę przy myciu zębów, pierz pełną pralkę prania i od razu naprawiaj cieknący kran.

 

Jeśli interesuje Cię ekologia, a przy okazji chciałbyś wygrać kamerę cyfrową to możesz wziąć udział w konkursie „Postaw na OZE” organizowanym przez Gdańską Infrastrukturę Wodociągowo-Kanalizacyjną we współpracy z Wydziałem Środowiska UM w Gdańsku i Kolonią Artystów. Wystarczy być uczniem szkoły ponadgimnazjalnej, nakręcić spot reklamowy dotyczący wybranego źródła energii odnawialnej i przesłać filmik do Kolonii Artystów do 30 marca 2012 r. Dwudziestu autorów zostanie zaproszonych do udziału w warsztatach szkoleniowych, a sześciu dodatkowo będzie mieć szansę na warsztaty multimedialne, w trakcie których dwa zespoły stworzą spoty reklamowe o odnawialnych źródłach energii. Na najlepszy projekt zagłosują internauci.


Jeśli jesteś rodzicem lub masz młodsze rodzeństwo warto w nich zaszczepić dbałość o środowisko, a najciekawiej zrobić to przez zabawę. Centralne Muzeum Morskie w Gdańsku zaprasza dzieci wraz z opiekunami na warsztaty TEMAT MORZA W SZTUCE – „Kolorowe morze”. Zajęcia odbędą się 18 marca (niedziela) w Spichlerzach na Ołowiance o godz. 11.00. Rodzinny bilet wstępu (4 osoby) kosztuje 18zł. Będzie można się przekonać czym są barwy i czy morze zawsze trzeba malować na niebiesko i zielono?


W tym roku szkolnym „Dworek Artura” prowadzi dla dzieci w wieku szkolnym i przedszkolnym odpłatne  warsztaty przyrodnicze (5zł od osoby). Można się na nich dowiedzieć m. in. jak dbać o środowisko i czym jest w ogóle ekologia.  Warsztaty są jednak dla grup zorganizowanych, dlatego zachęcamy nauczycieli do rezerwacji tych 60 minutowych zajęć.

 

Na zakończenie morskiego weekendu zapraszamy do Teatru w Blokowisku (w PLAMIE na gdańskiej Zaspie), gdzie Teatr Niewielki przedstawi „Pomorskie legendy”. Przypomnimy sobie odwiedziny Stolema w Gdańsku, bajki kaszubskie o flądrze czy mysikróliku oraz dowiemy się jak powstała Gdynia. Spektakl odbędzie się 18 marca (niedziela) o godzinie 17.00, bilet kosztuje 7zł.

 

 

Alekasandra Baniak

 

 

 

 

Foto: Kharlosluz

Projekt i wykonanie: Mehowmy