Marzec, to miesiąc poświęcony wodzie. Właśnie zbliża się Światowy Dzień Morza, który przypada 17 marca. 22 marca to Światowy Dzień Wody oraz Dzień Ochrony Morza Bałtyckiego.
Bałtyk to jedno z najmniejszych mórz świata, które jest morzem śródlądowym położonym w głębi kontynentu europejskiego. Każdy żeglarz morski wie, że aby dopłynąć do Oceanu Atlantyckiego, trzeba najpierw cieśninami duńskimi przepłynąć do Morza Północnego i dalej do oceanu. Dlatego wymiana wody z tą oceaniczną następuje bardzo powoli i trwa to około 30 lat! Co to dokładnie oznacza? Że wszystkie zanieczyszczenia, które trafiają do Bałtyku pozostaną w nim przez okres życia jednego pokolenia Europejczyków.
Jak możesz pomóc?
1. Ograniczajmy fosforany! Są stosowane w rolnictwie, ale mamy je również w domu m.in. w proszkach do prania. Warto poszukać tych, które mają go mniej albo wcale!
2. Wybieraj środki czystości, które ulegają naturalnemu rozpadowi biologicznemu.
3. Segreguj śmieci – wtedy nie zanieczyszczamy środowiska, w tym też wody.
4. Jeśli planujesz rejs, zainteresuj się czy Twój armator usuwa ścieki w porcie, czy wypuszcza je po prostu do morza, w którym potem pływasz.
5. Nigdy nie wylewaj ścieków bezpośrednio do rzek, jezior czy morza. To samo dotyczy przeterminowanych leków lub chemikaliów.
6. Kupuj produkty rybne z etykietą MSC, która gwarantuje, że ryby pochodzą z dobrze zarządzanych łowisk.
7. Pamiętaj! Zakręcaj wodę przy myciu zębów, pierz pełną pralkę prania i od razu naprawiaj cieknący kran.
Jeśli interesuje Cię ekologia, a przy okazji chciałbyś wygrać kamerę cyfrową to możesz wziąć udział w konkursie „Postaw na OZE” organizowanym przez Gdańską Infrastrukturę Wodociągowo-Kanalizacyjną we współpracy z Wydziałem Środowiska UM w Gdańsku i Kolonią Artystów. Wystarczy być uczniem szkoły ponadgimnazjalnej, nakręcić spot reklamowy dotyczący wybranego źródła energii odnawialnej i przesłać filmik do Kolonii Artystów do 30 marca 2012 r. Dwudziestu autorów zostanie zaproszonych do udziału w warsztatach szkoleniowych, a sześciu dodatkowo będzie mieć szansę na warsztaty multimedialne, w trakcie których dwa zespoły stworzą spoty reklamowe o odnawialnych źródłach energii. Na najlepszy projekt zagłosują internauci.
Jeśli jesteś rodzicem lub masz młodsze rodzeństwo warto w nich zaszczepić dbałość o środowisko, a najciekawiej zrobić to przez zabawę. Centralne Muzeum Morskie w Gdańsku zaprasza dzieci wraz z opiekunami na warsztaty TEMAT MORZA W SZTUCE – „Kolorowe morze”. Zajęcia odbędą się 18 marca (niedziela) w Spichlerzach na Ołowiance o godz. 11.00. Rodzinny bilet wstępu (4 osoby) kosztuje 18zł. Będzie można się przekonać czym są barwy i czy morze zawsze trzeba malować na niebiesko i zielono?
W tym roku szkolnym „Dworek Artura” prowadzi dla dzieci w wieku szkolnym i przedszkolnym odpłatne warsztaty przyrodnicze (5zł od osoby). Można się na nich dowiedzieć m. in. jak dbać o środowisko i czym jest w ogóle ekologia. Warsztaty są jednak dla grup zorganizowanych, dlatego zachęcamy nauczycieli do rezerwacji tych 60 minutowych zajęć.
Na zakończenie morskiego weekendu zapraszamy do Teatru w Blokowisku (w PLAMIE na gdańskiej Zaspie), gdzie Teatr Niewielki przedstawi „Pomorskie legendy”. Przypomnimy sobie odwiedziny Stolema w Gdańsku, bajki kaszubskie o flądrze czy mysikróliku oraz dowiemy się jak powstała Gdynia. Spektakl odbędzie się 18 marca (niedziela) o godzinie 17.00, bilet kosztuje 7zł.
Alekasandra Baniak
Foto: Kharlosluz