Poznaj Nigerię – Festiwal Afrykamera

Gdańsk to miasto wielokulturowe, które nieustannie otwiera się na innych. Okazją do poznania kolejnego kraju będzie festiwal Afrykamera, który odbędzie się w dniach 23-25 kwietnia w Nadbałtycki Centrum Kultury.


– W tym roku  chcemy przybliżyć naszym odbiorcom Nigerię jako jeden z najszybciej rozwijających się krajów świata o prężnym przemyśle filmowym – zapowiadają organizatorzy. Tematyką filmów  będzie kultura, kuchnia i duchowość Nigeryjczyków. Nollywood, czyli nigeryjski przemysł filmowy produkuje ponad 2000 filmów rocznie. Stanowi tym samym kontynentalną potęgę filmową. Filmy profesjonalizują się, a budżety na produkcję stale się zwiekszają. Być może za kilkanaście lat Nigeryjczycy dołączą do światowej czołówki. 

Podczas festiwalu zobaczymy wyjątkowe projekcje filmowe, m.in. krytyczny obraz Nollywoodu „Od bohatera do zera” w reżyserii uznanego nigeryjskiego scenarzysty i reżysera Niji Akanni. Wydarzeniu towarzyszyć będzie wystawa fotografii Ludwika Szakiela  pt.: „Laamb – senegalskie zapasy”.  Okazją do posłuchania afrykańskiej muzyki będzie koncert zespołu Ikenga Drummers, którego założycielem jest dyrektor Nadbałtyckiego Centrum Kultury – Larry Okey Ugwu.  Co ciekawe, ponad 80% instrumentów zespołu jest wykonanych przez ich członków.  Kolejną propozycją dla fanów afro-muzyki są warsztaty gry na instrumentach pochodzących z kontynentu afrykańskiego. 

Wstęp na imprezy towarzyszące festiwalowi jest bezpłatny. Za bilet na projekcje filmowe zapłacimy 10 zł ( bilet ulgowy) i 12 zł (bilet normalny).  Szczegółowy program festiwalu znajdziecie na stronie www.afrykamera.pl.


Festiwal Afrykamera odbywa się corocznie w największych polskich miastach: Białystok, Gdańsk, Koszalin, Kraków, Lublin, Poznań, Wrocław.

 


Ania Dąbrowska

 

 

 

 

 

Foto: blog.jobberman.com

Projekt i wykonanie: Mehowmy