Poszukuje wolontariusza/ki – od czego zacząć?

Zanim zaczniecie współpracę z wolontariuszem spróbujecie odpowiedzieć na kilka pytań:

Co wolontariusz lub wolontariuszka może robić w Twojej organizacji instytucji?

Zastanów się do czego potrzebny Ci wolontariusz. Jakie zadania mógłby wykonywać, co mógłby robić, w czym mógłby pomóc Twojej organizacji? Spisz wszystkie czynności czy zadania, które chcesz powierzyć wolontariuszowi. Im dokładniej przemyślisz tę kwestię tym łatwiej będzie pozyskać wolontariusza i później współpracować z nim.

Czy potrzebujesz wolontariusza?

Spróbuj zastanowić się czy w twojej organizacji/instytucji potrzebny jest wolontariusz. Przeanalizuj zasoby ludzkie organizacji i zastanów się czy ktoś z już pracujących osób nie chciałby wykonywać zadań, które opisałeś w poprzednim pytaniu. Jeśli zatrudnisz wolontariusza do zadania, które chce wykonywać jeden z pracowników organizacji może spowodować to powstawanie nieprzyjemnej sytuacji wewnątrz organizacji.

Czy masz miejsce dla wolontariusza?

Zastanów się nad czasem i miejscem pracy wolontariusza, czyli kiedy i gdzie ma przychodzić wolontariusz. Gdzie ma wykonywać to co mu powierzysz – czy u siebie w domu, czy w twojej organizacji czy może jeszcze gdzieś indziej? Przygotuj dla niego odpowiednie miejsce i wyposażenie – np. jeśli ma pomagać w nauce dzieciom musi mieć do tego spokoje, odosobnione miejsce ze stolikiem, jeśli ma pomagać w prowadzeniu korespondencji elektronicznej w twoim biurze musi mieć dostęp do komputera itp.

Pomyśl kiedy chciałbyś, żeby wolontariusz przychodził i na jaki czas – czy ma być to poniedziałek rano czy sobota w południe?

Jaki wolontariusz jest  Ci potrzebny?

Zbuduj portret wolontariusza, którego chcesz zatrudnić – pomyśl o wieku wolontariusza, jego wykształceniu, umiejętnościach i doświadczeniu. Kto mógłby najlepiej wykonać powierzone przez Ciebie zadania – czy gimnazjalistka, czy student politechniki czy pani na emeryturze? Zastanów się też co może zachęcić wolontariusza do pomocy właśnie twojej organizacji.

Jeżeli odpowiedziałeś sobie na te wszystkie pytania i chcesz skorzystać z naszej bazy wolontariuszy zapraszamy Cię na jednorazowe spotkanie dla organizacji i instytucji publicznych, które odbywa się cyklicznie co dwa tygodnie w Regionalnym Centrum Wolontariatu w Gdańsku.

Na spotkaniu omówione zostaną m.in. takie tematy jak:

-obowiązki organizacji/instytucji korzystającej z wolontariuszy,

-kwestie prawne związane z wolontariatem,

-w jaki sposób pozyskiwać wolontariuszy,

-zasady i korzyści ze współpracy z Regionalnym Centrum Wolontariatu w Gdańsku.

Na spotkanie należy się wysyłając zgłoszenie na maila oferty@kiwi.org.pl. W tytule maila prosimy wpisać „Spotkanie informacyjne Jak wystartować z wolontariatem?”, w treści maila podając nazwę organizacji i wybraną datę spotkania (daty spotkań znajdują się na stronie www.kiwi.org.pl w kalendarzu po lewej stronie).

Żródło: http://copchorzow.pl

Projekt i wykonanie: Mehowmy