Poszerz horyzonty

Ile filmów, zrealizowanych w Rosji, widziałeś? A może jesteś miłośnikiem rosyjskiego kina? Jeśli chciałbyś zapoznać się z produkcjami wschodnich reżyserów lub poszerzyć swoją wiedzę w tym temacie Klub Miłośników Kina Rosyjskiego „Horyzont” zaprasza na piątkowe, bezpłatne projekcje.

 

Od 2008 roku Rosyjskie Centrum Nauki i Kultury w Gdańsku umożliwia zainteresowanym kontakt z rosyjską kinematografią. Co miesiąc wyświetlane są trzy filmy – w niemalże każdy piątek o godzinie 18 w budynku RCNK przy ulicy Długiej 35 w Gdańsku. Specjalnie przygotowana sala z dużym ekranem i dobrym nagłośnieniem zapewnia widzom dobre warunki do obcowania z kulturą Rosji. Klub „Horyzont”, oprócz propagowania dzieł rosyjskiej kinematografii, ma na koncie inne osiągnięcia takie jak partnerowanie kilku edycjom Festiwali Kina Rosyjskiego czy rola jednego z współorganizatorów festiwalu Globaltica. World Culture Festival. Ponadto stwarza on możliwości rozwoju osobom zainteresowanym kulturą rosyjską – składa im ofertę współpracy, która wydać się może szczególnie interesująca dla studentów np. filologii rosyjskiej.

 

W styczniu wyświetlane są trzy filmy: 11 stycznia komedia „Orzeł i reszka”, której reżyserem jest Gieorgij Danielija, w ubiegły piątek film obyczajowy „Słoń” (Władimir Karabanow), a na 25 stycznia planowany jest dramat „Pion”, w reżyserii  Stanisława Goworuchina i Borisa Durowa. O repertuarze, zarówno archiwalnym jak i aktualnym, można przeczytać na stronie internetowej Rosyjskiego Centrum Nauki i Kultury (russcentrum.pl).

 

Kino rosyjskie prezentowane przez Klub „Horyzont” jest przyjemnym oraz pouczającym sposobem spędzenia piątkowego wieczoru. Ukazuje dzieła wschodniej kinematografii, które często nie ustępują produkcjom zachodnim, a jednak rzadziej udostępniane są szerszej publiczności. Czy rzeczywiście jest ku temu powód? Warto przekonać się samemu.

 

 

Marta Gieda

 

 

 

 

 

Foto: Thesupermat

Projekt i wykonanie: Mehowmy