Posadzili nowe drzewka

Na powierzchni ponad 2 tysięcy hektarów ma zostać w tym roku posadzony las na terenie działania Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Gdańsku. Drzewka będą posadzone głównie w miejscach wyciętego wcześniej lasu. Ma ich być 15 milionów, głównie sosny. 


Rzecznik prasowy Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych (RDLP) w Gdańsku Jacek Leszewski powiedział PAP, że na terenie dyrekcji (administrującej lasami na terenie ok. połowy woj. pomorskiego) na powierzchni 1 tys. 589 ha las zostanie przede wszystkim odnowiony, czyli posadzony w miejsce wyciętego wcześniej drzewostanu.  Zgodnie z ustawą las musi być odnowiony najpóźniej 5 lat po ścięciu drzew. Na ogół robi się to w drugim lub trzecim roku po wycięciu.  Zaznaczył, że do tegorocznych odnowień zalicza się także odnowienia naturalne, czyli powierzchnie, na których las sam się obsiał ok. 5 lat temu.


W tym roku powierzchnia ogólna lasów na terenie RDLP w Gdańsku zwiększy się tylko o 29 ha, bo tylko taki teren zostanie zalesiony, czyli drzewa będą posadzone w miejscu, gdzie wcześniej nigdy nie było lasu, np. na obszarze nieużytków czy byłych terenach rolnych. Leszewski przyznaje, że takich terenów do zalesienia jest coraz mniej.  W tym roku (podobnie jak każdego roku w poprzednich latach) na terenie RDLP w Gdańsku ma być posadzonych ok. 15 mln drzewek. Najwięcej, ok. 6 mln (40 procent) jest sadzonek sosny; sadzonek buku jest ok. 4 mln, a dębu – ok. 2 mln sadzonek. Wśród pozostałych trzech milionów są sadzonki świerku, jodły, modrzewia, brzozy i lipy.  W lasach wokół Trójmiasta ma być posadzonych ok. trzystu tysięcy drzewek.


Akcja sadzenia lasu trwa od około połowy marca i potrwa mniej więcej do końca kwietnia. 


W sobotę na terenie RDLP w Gdańsku zorganizowano akcję sadzenia lasu pod hasłem „Las zaprasza”. W wyznaczonych miejscach leśnicy oczekiwali na każdego, kto chciał w pomorskich lasach posadzić drzewko. Było to związane z Międzynarodowym Dniem Lasów i obchodami 70. rocznicy istnienia gdańskiej Dyrekcji Lasów Państwowej.  W minionym roku w podobnej akcji wzięło udział ok. 1,8 tys. osób i posadzono 45 tys. drzewek.  Ewelina Sobańska z Nadleśnictwa Gdańsk podała, że w akcji sadzenia dębu bezszypułkowego w lesie na obrzeżach Gdyni uczestniczyło ok. stu osób. Powiedziała, że część motywowała swój udział w akcji chęcią zrobienia czegoś dobrego albo satysfakcją z własnoręcznego posadzenia drzewa. Kolejna akcja sadzenia lasu ma być w Nadleśnictwie Matemblewo w Gdańsku 9 maja.

 

 

 

 

 

Źródło: PAP

Projekt i wykonanie: Mehowmy