Pomóż Sławkowi i innym! Akcja DKMS

1 i 2 sierpnia w Galerii Bałtyckiej oraz na Targu Węglowym w Gdańsku odbędzie się akcja rejestracji potencjalnych Dawców komórek macierzystych i szpiku dedykowana 30-o letniemu Sławomirowi Romanowskiemu i Innym Pacjentom dotkniętym nowotworem krwi. Rodzina i przyjaciele Sławka liczą na zaangażowanie mieszkańców Gdańska i okolic.


Jeden z najbardziej wartościowych ludzi, jakich znam. Skromny. Można na niego zawsze liczyć! Nie zdarzyło się by Sławek nie dotrzymał danego słowa. Nie ma nic złego w jego charakterze, dlatego tak łatwo mu pomagać. Sławek zasługuje na życie, gdyż jest bardzo dobrym człowiekiem. Dajmy mu szansę na zdrowie, nie osiągnie go bez naszej pomocy! – apeluje wieloletni przyjaciel Sławomira Romanowskiego, dotkniętego ciężkim nowotworem krwi. Od ponad 10 lat mieszka w Gdańsku i nie wyobraża sobie życia w innym mieście. Sławek, po prostu kocha Gdańsk! A co za tym idzie, uwielbia świętować wygrane Lechii Gdańsk, której jest wiernym kibicem. Ostatni raz celebrował on zwycięstwo swojej drużyny w kwietniu tego roku, zaledwie kilka dni przed zdiagnozowaniem u niego dramatycznej choroby. Sławek z dnia na dzień trafił do szpitala. Dopiero, kiedy zostałem położony w szpitalnym łóżku, zupełnie sam, uświadomiłem sobie jak ciężko jestem chory. Zrozumiałem jak ważne jest wsparcie innych ludzi. I niesamowite jest to, że je otrzymuję. Dziękuję! – opowiada 30 letni Sławek, który potrzebuje przeszczepienia szpiku lub komórek macierzystych od Dawcy niespokrewnionego. 

W Polsce, co godzinę stawiana jest komuś diagnoza: nowotwór krwi, czyli białaczka. Dla wielu pacjentów jedyną szansą na wyzdrowienie jest przeszczepienie szpiku od dawcy niespokrewnionego. Cały czas są w Polsce pacjenci, dla których nie znaleziono dawcy, wśród 25 milionów osób zarejestrowanych na całym świecie. By zwiększyć szansę na znalezienie dawcy organizujemy Dzień Dawcy Szpiku dla Sławka i Innych.

– Zwracam się z ogromną prośbą: ZAREJESTRUJ SIĘ! Może to właśnie Ty będziesz moim „bliźniakiem genetycznym” i pomożesz mi wygrać z chorobą! Będę szczęśliwy, jeśli wiele osób zechce przyjść i się zarejestrować! – mówi Sławomir.

Rejestracja potencjalnych dawców:
Data: 1 i 2 sierpnia 2015 r.
Godziny: 12:00 – 18:00
Miejsce: GALERIA BAŁTYCKA
Adres: al. Grunwaldzka 141, Gdańsk

Data: 1 i 2 sierpnia 2015 r.
Godziny: 11:00 – 17:00
Miejsce: Namiot DKMS przy Muzeum Bursztynu
Adres: Targ Węglowy, Gdańsk

Patronat honorowy: Paweł Adamowicz – Prezydent Miasta Gdańska

Kto może zostać dawcą?
Zarejestrować może się każdy zdrowy człowiek pomiędzy 18 a 55 rokiem życia, ważący minimum 50 kg (bez dużej nadwagi). Zajmuje to tylko chwilę, polega na przeprowadzeniu wstępnego wywiadu medycznego, wypełnieniu formularza z danymi osobowymi oraz pobraniu 4 ml krwi. Na podstawie pobranej próbki zostaną określone cechy zgodności antygenowej, a jeśli okaże się, że kod genetyczny dawcy zgadza się z kodem genetycznym chorego, wtedy dochodzi do przeszczepu. Wszyscy, którzy chcą się zarejestrować powinni mieć ze sobą dokument tożsamości z nr PESEL.

Nie musisz zapłacić za swoją rejestrację, jednak jej koszt wynosi 250 zł.  Fundacja DKMS Polska potrzebuje wsparcia finansowego by pokryć koszty rejestracji, dlatego jeśli możesz sfinansuj częściowo jej koszt. Darowiznę można przekazać na nr konta: 15 1240 6292 1111 0010 6197 7669.

Fundacja DKMS Polska zarejestrowana została 28 listopada 2008 roku, jako niezależna organizacja typu non-profit. DKMS ma swoje korzenie w Niemczech, gdzie powstała z prywatnej inicjatywy w 1991 roku. DKMS Polska rozpoczęła swoją działalność 25 lutego 2009 i do dnia dzisiejszego udało się nam zarejestrować i przebadać ponad 725 000 
(czerwiec 2015) potencjalnych dawców. 2 167 (czerwiec 2015) osób oddało już swoje komórki macierzyste ratując życie tym, którzy potrzebują tego najbardziej.

Uwaga! Przyjaciele Sławka alarmują, że wciąż brakuje wolontariuszy, którzy pomogą przy organizacji akcji. Jeżeli chcesz pomóc zgłoś się poprzez link: http://kiwi.org.pl/activity/details/1172

Akcję wspiera Jarosław Bieniuk – były zawodnik Lechii Gdańsk. Stąd też potencjalni dawcy będą mogli zarejestrować się 31 lipca, podczas meczu Lechii z Pogonią Szczecin. Mecz zaczyna się o godz. 20.30 na stadionie PGE Arena

Źródło: trojmiasto.pl 

Projekt i wykonanie: Mehowmy