Pomóż bezdomnym

Kiedy w mieście panują ujemne temperatury, bezdomni szukają schronienia w opuszczonych budynkach. To może grozić wyziębieniem, a w najgorszym przypadku śmiercią. Dlatego jak co roku o tej porze, patrole składające się ze streetworkerów, policji i straży miejskiej wyruszają w poszukiwaniu osób, dla których przygotowano 250 miejsc w 5 miejskich schroniskach.


 
Chociaż działania streetworkerów przez cały rok skupiają się na pomocy osobom bezdomnym, w okresie zimowym staje się to szczególnie ważne. Patrole zaglądają do opuszczonych budynków, altanek, pergoli śmietnikowych. – Wymieniamy się informacjami z policją, strażą miejską i mamy przygotowaną bazę miejsc, w których mogą przebywać osoby potrzebujące – mówi Marcin Kowalewski z zespołu do spraw bezdomnych MOPS.

 
– Straż miejska pracuje w systemie trzyzmianowym, w związku z tym opieka nad bezdomnymi jest systematyczna. Tylko ubiegłej nocy interweniowaliśmy 8 razy. Dzięki miejskiemu monitoringowi, który obejmuje blisko 140 kamer, mamy ułatwione zadanie, żeby dotrzeć do potrzebujących. W ubiegłym roku było to około 700 działań związanych z bezdomnymi – mówi Danuta Wołk-Karaczewska rzecznik gdyńskich strażników. Gdyński MOPS apeluje, żeby zimą nie przechodzić obojętnie obok osób, którym może grozić wychłodzenie. – Jeżeli wiemy o jakimś bezdomnym, który przebywa w naszym sąsiedztwie poinformujmy o tym służby, pod numerem 986 i Centrum Powiadamiania Ratunkowego 58 660 22 00, które zainterweniują i uchronią  przed najgorszym. Osoba potrzebująca zostanie przewieziona do jednego z naszych schronisk – mówi Cezary Horewicz rzecznik MOPS Gdynia. – W pakiecie schroniska jest wyżywienie, kąpiel, przebranie i łóżko. Ponadto osoby, które potrzebują lekarstw czy opału, nasz zespół jest również przygotowany na zakup – dodaje Marcin Kowalewski.

 
Placówki na terenie Gdyni:
 
Tymczasowy Ośrodek Opiekuńczy, Gdynia ul. Chwarznieńska. Schronisko dla mężczyzn – 89 miejsc. Znajdują się tutaj kilkuosobowe pokoje, łazienki, stołówka. Schronisko jest dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych.
tel. 58 624 95 91
 
 
Zespół Opiekuńczy, Gdynia ul. Fredry 3. Schronisko dla kobiet – 36 miejsc. Podopieczne mają zapewniony całodobowy nocleg, wyżywienie, środki czystości.
tel. 58 661 65 26
 
Stowarzyszenie Alter Ego, ul. Leszczynki 153. Schronisko dla rodzin – 55 miejsc.
tel. 58 713 57 44
 
 
Chrześcijańskie Stowarzyszenie Dobroczynne ul. Jana z Kolna 21. Schronisko dla bezdomnych w szczególności z problemem uzależnienia od alkoholu – 30 miejsc. Schronisko zapewnia całodobowy nocleg, wyżywienie i odzież.
tel. 58 781 68 47

 
Stowarzyszenie Alter Ego, ul. Janka Wiśniewskiego 24. 40 miejsc w schronisku, z czego 20 miejsc interwencyjnych. Schronisko jest dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych.  tel. 58 776 20 01

 
Gdyńskie placówki dysponują 250 miejscami, a łącznie z miejscami objętymi umowami MOPS jest ich 403. W dniach 20-21 stycznia 2015 r. odbędzie się drugie badanie populacji osób bezdomnych. Pierwsze przeprowadzono w roku 2013.

 

 

 

 

Foto: tunbridgewellspeople.co.uk

Projekt i wykonanie: Mehowmy